Aloe vera je dužnatá rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči, zato se jí právem přisuzují významné léčivé schopnosti. Navíc čistí vzduch od toxinů a nasycuje místnost kyslíkem.
Aloe vera působí blahodárně na pokožku. Pomáhá zbavit se nedokonalostí, urychluje hojení ran a zpomaluje proces stárnutí pokožky. Také pomáhá proti kožním ekzémům a vyrážkám. Pokud se naší rostlince dobře daří, můžeme ji rozsadit a rozšířit tak naši sbírku léčivek, popřípadě ji věnovat svým známým. Je to jednoduché.
Kde se bude rostlině dařit?
Nejdřív je ale důležité zmínit, jak se vlastně máme o aloe vera starat. Rostlině se bude dobře dařit na světlém místě, které není vystaveno přímému slunečními záření. Vydrží i dlouhodobá sucha, takže se nemusíte bát opomenutí zálivky. Když ji ale zaléváte, je vždy důležité přebytečnou vodu odstranit z misky pod květináčem. V zimě by teplota v místnosti, ve které aloe pěstujete, neměla klesnout pod sedm stupňů. Díky tomu bude rostlina svěží a bude snadné ji namnožit a přesadit.
Přesazujte na jaře
Nejlepší je přesazovat aloe vera na jaře. Celou rostlinu vezmeme a vložíme do nového květináče. K tomu si musíme připravit vhodnou půdu. Vzhledem k tomu, že aloe obsahuje hodně šťávy, je vhodné pořídit si speciální substrát ze zahradnického obchodu. Pokud ho nemáme k dispozici, postačí smíchat obyčejnou zahradní půdu s trochou písku. Díky tomu bude substrát optimálně propustný. Nezapomeňte také vytvořit drenážní vrstvu a otvory.
Množení není složité
Množení je velmi jednoduché. Stačí odejmout sazenice, které rostou přímo z květináče. Jsou snadno rozpoznatelné, protože rostou ve velkém počtu vedle mateřské rostliny. Jemně je oddělte a opatrně umístěte do substrátu. Nejlepší je při tom zachovat i malé kořeny, které vám usnadní počáteční pěstování. Bohužel jsou ale velmi křehké, pokud se nám tedy stane, že je nedopatřením odejmeme, potřete místo trochou aktivního uhlí. Určitě se v substrátu brzy zakoření.
Někdy se stane, že navzdory tomu, že má aloe příhodné podmínky, sazenice nevytvoří. I v takovém případě se ale dá množit. Stačí vzít jeden list, nejlépe takový, který roste nejblíže ke kořenům, očistit ho od hlíny a několik dní ho sušit na papírovém ubrousku. Poté jeho spodní část potřete aktivním uhlím, abyste zabránili rozvoji nemocí, umístit ho do substrátu a zalévat.
Aloe vera se vyplatí pěstovat
Gel z listů aloe obsahuje léčebné a výživné látky, vitamíny C, A, D a vitamíny skupiny B. Jsou v něm zastoupeny hořčík, vápník i zinek. Díky svému složení má protizánětlivé, antibakteriální, anestetické a regenerační účinky. Užívá se zevně na pokožku i vnitřně jako doplněk stravy. Podporuje zažívání a léčí poruchy trávení, pálení žáhy, překyselení žaludku a podobně. Také pomáhá dezinfikovat dutinu ústní a využívá se při nachlazení a bolestech v krku.
Zdroj: Gardening Know How