Odvážní manželé přestavěli zásobník na vodu na luxusní bydlení, které závidí celý internet

Fotografie: Depositphotos

Netradiční obydlí získali manželé Hardyovi, když přeměnili starý zásobník na vodu. Tohle unikátní řešení jim přineslo dům nazvaný Reservoir.

Přeměna starého zásobníku na vodu na jedinečný obytný prostor je příkladem kreativního přístupu k architektuře a k udržitelnému bydlení. Tento projekt manželé realizovali ve městě Sidmouth v anglickém hrabství Devon. Je ukázkou toho, jak je možné nevyužívané struktury transformovat na funkční a esteticky přitažlivé domovy. Robert Hardy jako architekt a stavební inženýr původně navrhoval nová sídliště na nevyužitých polích a lukách.

Velké rozhodnutí

Byla to však jen rutina, která ho neuspokojovala. Hledal náročný projekt, jak píše web IDnes, kde by musel řešit zajímavé situace a potýkat se s náročným zadáním. A stavba domu z vodního zásobníku byla tou pravou výzvou. Když Robert a Ann kupovali pozemek s podzemním rezervoárem na vodu, tak už mysleli na to, že zásobník mají v úmyslu přeměnit na 5pokojový dům a svůj nový domov.

Nad jejich nápadem zůstával rozum stát i zkušeným architektům a renovátorům. Dnes se tato stavba pyšní promyšleným uspořádáním interiéru a unikátním designem. Navíc je dům navržen tak, aby dokonale splynul s okolní krajinou. Střecha je pokrytá umělým trávníkem, takže nemovitost vypadá na první pohled jako obyčejný travnatý kopec.

Mladý pár si splnil celoživotní sen vlastnoruční přestavbou staré dodávky

Výstavba trvala tři roky. Výsledkem tohoto projektu je stavba, jejíž půdorys kopíruje kruhový tvar původního rezervoáru. Uprostřed je velké prosklené kruhové atrium, které přivádí světlo do všech obytných místností. Interiér domu je rozdělen do dvou podlaží, přičemž obě patra jsou spolu propojena schodištěm jak v interiéru, tak i venku.

Invence vedla k realizaci

Přízemí tvoří otevřený prostor, v němž je kuchyň s jídelnou, pokoj pro hosty, hala a herna a obývací pokoj. V něm zůstala zachována celá výška stropu, což poskytuje vzdušný prostor s přírodním osvětlením. Nad obývákem se nachází galerie s knihovnou a studovnou, uvádí web Novinky. Ve druhém podlaží se nalézají tři ložnice, přičemž každá z nich má vlastní koupelnu a balkon. K hlavní ložnici přísluší dokonce rozlehlá terasa, z níž je možný přístup na střešní zahradu.7

Netradiční obydlí Reservoir je oslavou inovace a adaptability v architektuře. Svým majitelům poskytuje komfortní bydlení a zároveň ukazuje, jak člověk dokáže překonat konvenční smýšlení. A vytvořit něco zcela nového a pro ostatní inspirujícího. Různých starých struktur je všude plno a jejich recyklace a nové využití je ekologickou i ekonomickou cestou a příkladem pro další generace. Později majitelé tento neobvyklý dům nabídli k prodeji za 39 miliónů korun. Nemovitost se ovšem neprodala, a tak ji za nižší částku nabízejí v současné době k prodeji znovu.

Jiné netradiční obydlí v jeskyni si vystavěl učitel v důchodu. I o něm jsme na BydlímeÚtulně psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*