Starší žena si vlastnoručně postavila odolný kamenný domek. Její fascinující postup zaujal i odborníky

Fotografie: Jiří Komárek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kamenný dům v poušti je stavbou, do níž se její majitelka pustila s vervou a touhou žít v tamním klidném prostředí a v obklopení přírodou.

Laura, žena s neústupným duchem a vizí, se rozhodla vytvořit unikátní domov v drsné Sonorské poušti v Arizoně. Její snaha postavit si vlastní odolný kamenný dům je důkazem rostoucího trendu udržitelného bydlení a architektonických inovací. Takové domy čerpají inspiraci v přírodní krajině a jsou navrženy tak, aby hladce splynuly s okolím. Stavitelé využívají materiály, jež jsou nejen odolné, ale také odrážejí geologický charakter regionu.

Stavět v poušti není snadné

Sonorská poušť, která je známá svými extrémními teplotami a jedinečným ekosystémem, představuje pro architekty a stavitele náročné úkoly i podmínky. V domech je nutné udržet příjemné vnitřní klima, a to navzdory drsným venkovním teplotám. Použití místních materiálů minimalizuje dopad na životní prostředí a podporuje místní ekonomiku. Návrh takového domu musí upřednostnit minimální narušení daného místa, čímž se zachová přírodní krása a životní prostředí pouště.

Při pečlivém naplánování a zohlednění jedinečného pouštního klimatu může Lauřin kamenný dům v poušti sloužit jako model udržitelnosti a odolnosti. Současně tak poskytne inspiraci pro ostatní, kdož by chtěli přijmout výzvy pouště a žít v souladu s jejími drsnými přírodními podmínkami. Do stavby domova v poušti je nutné začlenit pasivní solární systémy či stavební materiály, které zajistí optimální teplotu v interiéru. A také filtrovací systémy na sběr dešťové vody, neboť málokde je k dispozici zdroj pitné vody.

Mladá žena zrekonstruovala starý dům vlastními silami. Neuvěřitelná proměna ji stála doslova drobné

Od snu k realizaci

O ambiciózním projektu kamenného domu v poušti začala Laura se svým přítelem, kovbojem z Montany, uvažovat zhruba před dvaceti lety. Navzdory drsným podmínkám a výzvám se její vize a odhodlání proměnily ve skutečnost. Kamenný dům, který je důkazem vynalézavosti a odvahy, je na světě. Tento mimořádný počin byl realizován jen za pomoci ručního nářadí, tedy bez elektřiny, a s použitím materiálů z tamních místních zdrojů, jež byly v podstatě zadarmo, píše web HomeHacks.

Jednalo se především o shromažďování kamenů z pouště a vyschlého říčního koryta, okna z druhé ruky a odpadové dřevo. Betonovou směs ke spojení stavebního materiálu Laura s přítelem připravovali ručně. Během 1,5 roku se už stavba začala podobat domu, který je charakteristický dvoumetrovými kamennými stěnami. Tento způsob výstavby zajistil jedinečnou izolaci vůči extrémním teplotám pouště a zároveň dodal domu rustikální kouzlo.

K budově přibyla i dřevěná krytá veranda a kůlna. Jedinečný punc dodávají této stavbě ručně vyráběné vchodové dveře. Tento útulný a skálopevný domov se Lauře podařilo vybudovat za necelých 700 tisíc korun. Částka zahrnuje vše: od elektro- a vodoinstalací až po krb, podlahy, septik a následně i studnu. Prostředí kolem domu zdobí pozoruhodné kaktusy a mezi návštěvníky je i místní divoká zvěř. Na BydlímeÚtulně jsme napsali i o Kanaďanovi, který si postavil dům na stromě.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*