Keře vysoké přes čtyři metry a plody, které někdy váží neuvěřitelné dva kilogramy. Zahradník má osvědčené postupy, jež vedou k úžasným výsledkům.
Malá zahrádka je pro pana Zbigneva ze Zieloně Góry doslova rájem. Kromě toho, že je pro něj oázou klidu, má také zaručený přístup k „bezpečné“ zelenině a ovoci. „Nechci jíst chemii a když se podívám, co je v obchodech, je to jen na otravu,“ dodává vzápětí. A právě tady vypěstoval v říjnu 2021 obrovská rajčata. Je tak držitelem polského rekordu o nejvyšší rostlinu. Keř (opravdu ne keřík) měl totiž 4 metry a 32 centimetrů.
Otázka nočních teplot a droždí
Červen není pro rajčata dobrá doba, poznamenává zkušený zahradník. V první řadě jde o tepotu, a to i tu noční. Aktuálních 7–8 stupňů Celsia je málo. Všechno pak stojí a rajčata vůbec nevyrostou. Každou noc potřebují nejméně 16–17 stupňů, pak se začnou dít věci. Taky je napadá padlí, které může snadno odepsat celou plodinu. Jakmile nevíte, čím správně stříkat, nebudete mít žádná rajčata, přiznává jednoduše. Není však nutné hned sáhnout po chemii.
Můžete použít kvasnice, rozdrtit je a posypat jak listy, tak i kořeny. A rozhodně zbytečně neotálejte. Spatříte-li, že listy hnědnou nebo červenají, neprodleně jednejte. Recept je celkem jednoduchý. Jeden kilogram droždí, 1,5 kilogramu cukru a 200 litrů vody. Vše smíchejte v 5litrovém kbelíku, který je potřeba zakrýt a nechat roztok 5–6 dní kvasit. Následně ho nařeďte a můžete normálně zalévat. Ideálně jednou za 2 týdny.
Žádná kopřiva, hodně vody a slunce
K občas doporučovaným kopřivám se staví velmi odmítavě. Kopřiva je nakažená, má plísně a rajčata pak jen umírají. Zdůrazňuje, že nepoužívá ani kopřivy, ani hnůj a nikdy nemusel nic vyhazovat. „To nedovolím, jakmile se něco děje, ihned jednám. Základní pravidlo je, že o rajčata se prostě musíte starat, hlídat je a pěstovat. Jakmile je to člověku jedno, je konec.“ Jeho zlatým pravidlem je zalévání keřů dvakrát za den, tedy ráno a večer.
A tedy hojně, pod keř přijde minimálně kbelík vody. „Podstatná je teplota, nesmíte zalévat zahřátou vodou.“ Doporučuje také květináče bez dna, to je podle něj nejlepší způsob. Dno květináčů je vykrojené, voda tedy může volně odtékat. Slunce nádobu krásně zahřívá a rajčatům se velice daří. Posledním zlatým pravidlem je pěstovat zásadně ze semínek. Nakrájejte rajče, snězte ho, semínka nechte, usušte, omyjte a dejte do krabice.
Zdroj: Porady Interia