Manžele žijí bez elektřiny i tekoucí vody. Užívají si však elegantní interiér v obklopení přírody

Fotografie: McGhiever / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Starají se o zahrádku a hospodářská zvířata, nemají elektřinu ani teplou vodu, ale také žádné dluhy. Manželé žijí z mála a jsou spokojení.

Městský život jim začal přerůstat přes hlavu, a tak se manželé Doug a Stacy rozhodli vrátit ke svým kořenům. Svůj původní dům o 280 m2 obytné plochy nejdříve vyměnili za jednopokojový byt, aby pro ně posléze přestěhování do vlastnoručně postaveného srubu nebylo tak velkým šokem.

Útěk z města do přírody

Romantická představa vyhřátého srubu, vůně dřeva, zvuk praskajících polínek v krbu a žádný stres – taková představa naplňuje srdce jistě nejednoho člověka. Vlastně jde až o určitý fenomén, neboť vyzkoušet si takový život touží Češi. S touto myšlenkou souzní řada dobrodružných duší a jak zmiňuje TheShelterPub, láká i Američany. Nicméně Doug a Stacy posunuli tento životní styl ještě dál – nemají elektřinu, auto a využívají jen dešťovou vodu.

Původem městští lidé zatoužili po klidu a životě bez stresu, podobně jako mladý pár, o kterém jsme psali na BydlímeÚtulně. Bez jakýkoliv dřívějších zkušeností si koupili rozlehlý pozemek v Missouri a pustili se svépomocí do stavby srubu. Po vzoru dřívějších generací zvolili jednu centrální stavbu, kolem které postupně již sedm let přistavují a zdokonalují pomocné budovy. Stavba jejich domova o celkové výměře 55 m2 jim trvala pouhých 90 dní a vyšla je na necelých 340 000 korun.

Splynutí s přírodou

Stacy a Doug žijí v harmonii s přírodou a jejími cykly. Vzhledem k tomu, že nemají elektřinu, svítí si večer pouze svíčkami nebo petrolejovými lampami. Rovněž nemají ani lednici nebo sporák. Vaření Stacy obstarává na krbových kamnech a pro uchovávání potravin využívají různých ověřených postupů. Velkou část potravin si vypěstují na zahradě, o kterou se dělí s hospodářskými zvířaty, jako jsou slepice, ovce nebo koně.

Nápaditá rodina žije doslova ve skleníku. Díky netradičnímu bydlení šetří náklady za vytápění

Interiér jejich obydlí je prostý a účelný, nicméně velmi příjemný. Je naplněn pouze přírodními materiály, mezi něž patří dřevo, kůže nebo kov. Centrální místnost má jednoduchý čtvercový tvar a zařízena je kuchyní, sedací soupravou a stolem. Navazuje na ni koupelna s vanou a kompostovací toaletou. Partneři spí v patře, kde mají cedrovou postel. Na jejich útulné bydlení se můžete podívat v přiloženém videu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]