Ocet při praní by neměl chybět v žádné domácnosti. Důvod je poměrně jasný

Fotografie: Pexels

Většina lidí používá při praní oblečení pochopitelně prací prostředky, ať už tekuté nebo v prášku. Mnoho odborníků i hospodyň ovšem doporučuje používání octa. Zjistěte, proč tomu tak je a proč byste to měli dělat.

Většina žen pere oblečení kupované prací gely, kapaliny nebo čisticí prostředky. A je pravděpodobné, že jste jedním z těchto lidí. Neříkáme vám, abyste s tím přestali. Koneckonců všechny gely nebo prášky na prádlo stále dělají dobře svou práci. Místo toho bychom chtěli, abyste zvážili použití staré a přitom úžasné přísady, kterou je obyčejný ocet. Důvod vás zaručeně překvapí, i když jste již možná o této metodě někde slyšeli.

Škodlivé látky už vás nebudou trápit

Klasické prostředky na praní prádla, které koupíte v jakémkoli supermarketu, nebo drogerii zajišťují, že je vaše oblečení čisté a svěží. A samozřejmě svou práci dělají většinou dobře. Ale ne každý si uvědomuje, že jsou plné látek, které nejsou příznivé pro vaše zdraví ani životní prostředí. Co s tím můžete dělat a je vůbec možné se tomu vyhnout?

Mnoho pracích prostředků obsahuje nezdravé chemikálie, které narušují pružnost oděvů a parfemují oděv jedním konkrétním toxinem. Ftaláty jsou složkou, která se v mnoha prostředcích vyznačuje příjemnou vůní. Ve skutečnosti jde ovšem o látku uvolňující hormony. Je škodlivá pro malé děti a může způsobit alergické reakce. Tyto chemikálie navíc poškozují přírodu a životní prostředí, jakmile se dostanou do vody.

Fotografie: Freepik

Proč používat ocet?

Mnohem lepší alternativou je ocet. Dodává oděvu stejnou měkkost bez poškození. Ocet je vhodný nejen pro vaše prádlo, ale také pro pračku, protože pomáhá udržovat čistotu a rozkládat nahromaděné zbytky z látek. Ocet také neutralizuje nepříjemné pachy a je úžasně levný. Rozhodně mnohem levnější, než chemické a průmyslově vyrobené prací prostředky.

Na jednu pračku navíc použijete jen desetinu šálku. Jediná lahev vám tak vydrží na 48 praní! Chcete-li svým šatům dopřát příjemnou vůni, můžete přidat do praní několik kapek levandulového éterického oleje. Ten zajistí, že vaše oděvy budou nebesky vonět. Na prací prostředek z octa smíchejte 4 šálky vroucí vody (zchladlé), 1,5 šálku octa a asi 10 kapek levandulového éterického oleje. Používejte množství, na jaké jste během praní zvyklí.

Zdroj: TheSpruce