Jednoduchá pravidla, jak udržet koberec čistý a voňavý a neutrácet horentní sumy za strojové čištění

Fotografie: Freepik

Koberec se v dnešní době už moc nenosí. Lidé si je kupují spíše jako dekoraci pod konferenční stolek nebo doprostřed místnosti, kde si na něj můžete lehnout. Čištění koberců je práce, která může být velmi náročná, pokud je špína až uvnitř koberce. Proto se většina lidí rozhodnete pro podlahy, které lze snadno zamést a poté vytřít. S našimi metodami si ale koberec vyčistíte rychle.

Jestliže uvidíte, že je koberec špinavý, pusťte se do úklidu

Většinou budete potřebovat chemické prostředky, které seženete běžně v drogeriích nebo v prodejnách koberců. Pomoci si ale můžete i prostředky, které najdete doma. Můžete si na čištění najmout firmu, která všechno provede odborně a profesionálně. Pomohou koberci vrátit barvu, eliminovat nečistoty a také pachy. Všechny druhy koberců potřebují stejnou péči.

Při údržbě koberců dodržujete jednoduchá pravidla, díky kterým uchováte původní jas barev, objem a krásu. Po dokončení mokrého čištění nikam nepospíchejte – rozložte koberec na podlahu, občas koberec otočte. Pod nohy masivního nábytku se doporučuje pořídit měkké kousky gumy, aby se koberec nepoškodil.

Fotografie: Freepik

Oděry můžete zašít nitěmi, musíte je ale vybrat tak, aby ladily s kobercem. Ruční práce musí být velmi pečlivá. Jestli se na koberci objeví mastné skvrny, můžete použít piliny namočené v benzinu, které rozsypejte po koberci.

Existuje mnoho tradičních metod čistění

Než si koberce zakoupíte, nastudujte si typ a vhodné metody jeho čištění. Ušetří vám to poté čas, který byste trávili hledám vhodných přípravků. Mezi nejčastější metod čištění patří:

  • Čištění vysavačem nebo bez něj
  • Větrání na teplém vzduchu
  • Odhazování prachu
  • Čištění napadaným sněhem

Mezi nejodolnější patří tkané koberce. Také se nejlépe a nejrychleji čistí. Koberce, které jsou vyšívané vlasovými nitěmi, jsou na údržbu nejnáročnější. Nestačí koberce jen vysávat, je nutné mu občas dopřát hloubkové čištění. Kdy ale koberec vyčistit? Víno, čokoláda, mastné skvrny – pokud se objeví, vyčistěte je co nejrychleji.

Může se stát, že koberec začne zapáchat. Je to důsledek přítomnosti domácích mazlíčků, kteří nejsou zvyklí na svou toaletu. Někdy je odstranit pach z koberce velmi náročnou činnost. Jestliže máte děti, čistěte koberce pravidelně. Na čištění použijte přípravky, které jsou speciálně určené na čištění koberců. Existují také přípravky, které mají antialergické vlastnosti.