Omamná vůně potpourri – provoňte svůj domov sušeným ovocem, kořením a kvítky

Příjemnou vůní bylin, ovoce, květin a exotického koření nemusíte hledat pouze v botanických zahradách. Tuto vůni můžete mít u sebe doma a zpříjemnit si tak celý den. Jak na to? Přece prostřednictvím potpourri.

O co se vůbec jedná? Potpourri už jste určitě mnohokrát viděli, ale nemáte tušení, že se právě tak nazývá. Jsou to dřevěné misky nebo proutěné košíky plné sušených kvítků, listů, koření či bylinek obohacené o vůni esenciálních olejů. Tyto směsi různých vůní se často prodávají jako dekorace do interiérů. Především však úžasně voní a vytváří tak pohodovou atmosféru. Protože vůně tuto moc mají.

Jak si potpourri vyrobit doma?

Tuto voňavou parádu si můžete doma vyrobit i sami, zabere to jen několik minut. Stačí si připravit sušené kytky, klidně i drobné šišky, kůru stromů, koření. Vybírejte suroviny tak, aby k sobě ladily. Jak barevně, tak podle vůně. Nejčastěji se používají květy a listy růží, ale i pivoňky nebo levandule. Z koření je to pak badyán, hřebíček, skořice, muškátový oříšek. Z ovoce můžete použít sušené kiwi, kdoule, plátky citronu či pomeranče, jablíčka. Přidat lze kůru stromů, hobliny cypřiše nebo jalovce.

Využít můžete i jiné dary přírody – žaludy, kaštany, šišky, mech, šípky a drobné větvičky. Některé suroviny po vysušení mohou ztratit vůni, proto se přidává esenciální olej. Ten vyberte vždy s ohledem na použité suroviny. Může to být borovicový v případě lesních darů, eukalyptový, hřebíčkový nebo levandulový pro uklidnění, esenciální olej z citrusů, pro lepší náladu a další.

Do čeho směs vložit?

Připravenou směs aranžujte do misek nebo můžete použít plátěné pytlíčky. Nicméně v pytlíčku bude směs krásně vonět, ale nepůjde vidět. Tudíž chcete-li získat voňavou dekoraci, zvolte misku. Může být proutěná, dřevěná, ale i skleněná, kde je vše krásně vidět.

Nejdříve suchou směs vložte na uzavíratelné skleněné nádoby a pokapejte několika kapkami esenciálního oleje. Nechte takto odležet minimálně dva týdny i déle. Nádobu umístěte na suché tmavé místo, aby barvy nevybledly.

Podzimní potpourri

  • Skořice, badyán, hřebíček
  • Plátky pomerančů, citronů, kiwi a jablek
  • Šišky a malé jehličnaté větvičky
  • Vonný olej

Obrázek: pixabay