Onemocnění ledvin může trápit i vaši kočku. Jak jej poznat a jak domácímu mazlíčkovi pomoci

Fotografie: Freepik

Onemocnění ledvin se netýká pouze člověka. Mohou jím trpět i naši mazlíčci, zejména kočky. Bohužel jsou tato onemocnění běžná. Jejich výskyt je primárně způsoben nevhodnými stravovacími návyky.

Kočky bývají postiženy ledvinovými kameny, což je pro kočku velmi bolestivé. Jak můžete pomoci kočce trpící onemocněním ledvin? A jak poznáte, že jí toto onemocnění sužuje?

Nemocné ledviny

Onemocnění ledvin u koček je velmi častý stav. Nejčastěji dochází k jejich chronickému selhání. Může být způsobeno nefrolitiázou, která kočce způsobuje velké utrpení. V případě, že vaše kočky trpí onemocněním ledvin, je zásadní navštívit veterináře, který navrhne vhodnou léčbu.

Fotografie: Freepik

Proč dochází k onemocnění ledvin?

Co ovlivňuje onemocnění ledvin? Existuje mnoho faktorů, které poškozují stav těchto životně důležitých orgánů. Nejnáchylnější k onemocnění jsou kočky v pokročilém věku a také kočky kastrované nebo obézní. Některá plemena koček jsou také častěji vystavena onemocněním ledvin – zejména dlouhosrsté rasy.

Je třeba dohlížet na stravu

Jednou z příčin onemocnění ledvin jsou špatné stravovací návyky. V domácnosti samozřejmě existuje velké nebezpeční týkající se pokojových rostlin. Jejich ohlodávání může poškodit ledviny a játra a je potřeba dohlížet na to, aby k tomu nedocházelo. Je důležité dohlížet i na další stravovací návyky. Přestože je kočičí trávicí systém přizpůsoben trávení syrového masa, přebytek bílkovin a fosforu může nemoc urychlit a zintenzivnit. Je tedy lepší zaměřit se na vařenou nebo konzervovanou stravu.

Nebezpečné ledvinové kameny

Co jsou ledvinové kameny? Vznikají, když se v ledvinách a močových cestách tvoří usazeniny, které brání volnému toku moči v celém systému. V závažných případech způsobují úplnou blokaci močových cest, což vede k akutnímu selhání ledvin.

Fotografie: Freepik

Jak zjistíte, zda má vaše kočka právě tento problém? Poznáte to tak, že kočka téměř nemočí, anebo její moč obsahuje krev. Kromě toho si můžete všimnout změny v chování, předení, stává se apatická, ztrácí chuť k jídlu, odmítá doteky a negativně reaguje na lidi.

Jak léčit onemocnění ledvin?

Jakmile zaznamenáte nějaké změny chování u kočky, je jistě dobré navštívit veterináře. Lékař provede různá vyšetření, zejména ultrazvuk, vyhodnotí stav zvířete a navrhne vhodnou léčbu. Je nutná změna stravovacích návyků, která pomůže dosáhnout vyšší efektivity léčby a také snížit riziko problému v budoucnu.

Změny stravovacích návyků

Je nutné zajistit, aby zvíře mělo volný přístup k čerstvé vodě. Nejlepší je rozmístit po bytě více misek, aby mohla volně pít. Také stojí za to blíže se podívat na krmivo vaší kočky. Vyhněte se levným suchým granulím, protože často obsahují rostlinné bílkoviny. Je lepší sáhnout po specializovaném krmivu pro kočky s urologickými problémy, přejít kapsičky nebo vařenou drůbež (bez přidání soli).

Zdroj: PetMD