Kvetoucí rostliny v bytě jsou vždy nádhernou dekorací, která nám přináší každý den obrovskou radost. Orchidej přitom patří mezi to nejcennější, co můžete doma pěstovat. Jak ji ale správně přesadit?
Orchidej patří mezi nejneobvyklejší rostliny, které lze pěstovat doma. A zároveň mezi nejkrásnější z nich. Mnoho z nich jsou tzv. epifyty. To znamená, že nerostou v zemi, ale na jiných rostlinách, od kterých dostávají pouze podporu. Doma jsou orchideje vysazovány do průhledných nádob s dobrým větráním, naplněných volným substrátem. Na přesazení této rostliny během květenství budete potřebovat jen následující čtyři předměty:
- hnojivo pro orchideje,
- borová kůra,
- dřevěné uhlí,
- rašelina.
Instrukce pro přesazení
Orchidejím se nedoporučuje, aby se přesazovaly příliš často. Pokud je však substrát, ve kterém orchidej roste, téměř zcela rozložen, ohrožuje to kořeny rostliny ztrátou dobrého větrání a hniloby. Proto by měla být rostlina ihned přesazena, i když kvete. Obzvláště často je potřeba přesazovat kvetoucí phalaenopsis, které jsou téměř nejoblíbenějším druhem této květiny mezi milovníky pokojových rostlin.
Epifytické orchideje by měly být znovu vysazeny, než začnou růst kořeny. Chcete-li zjistit, že přesazení stojí za to, podívejte se na kořeny rostliny. Pokud mají světlou nebo mírně nažloutlou barvu, můžete se do toho pustit. Zelená barva konců kořenů znamená, že začal růst a existuje riziko jejich poškození během přesazení, což je nežádoucí. Rostlina by mohla velice rychle a snadno zahynout, což nechce žádný pěstitel.
Jak postupovat?
Při přesazování by měla být rostlina zcela oddělena od starého substrátu. Chcete-li toto provést, vyjměte květinu z nádoby. Pokud byla orchidej zasazena do hliněného květináče s drsným povrchem, její kořeny se musí brzy připojit k jílu a bude také nutné ji opatrně odstranit pomocí ploché špachtle. Pokud máte možnost nádobu opatrně rozbít, můžete její zbytky nechat na kořenech.
Až budete s tímto hotoví, vložte kořeny rostliny do vody o pokojové teplotě. To vám pomůže oddělit substrát od rostliny. Poté si můžete připravit nový podklad. K tomu použijte kousky borové kůry a 20 minut je vařte. Ochlaďte, osušte kůru a nakrájejte ji na malé kousky. Drcený substrát namočte na dvě až tři hodiny do roztoku hnojiva pro orchideje. Zatlačte kůru na dno nádoby, ve které ji zatížíte nějakou váhou.
Pokračujeme!
Někdy se do substrátu přidává také umytý písek, rašelina, spadané listí nebo dřevěné uhlí. Až bude vše připraveno, odstraňte rostlinu z vody. Fragmenty starého substrátu, které se neoddělily od kořenů, aby se neměly odtrhávat. Prohlédněte kořeny a shnilé části odstraňte. To by mělo být provedeno ostrým nožem a řezy by měly být zakončeny dřevěným uhlím. Vysušte kořeny tak, že je necháte mimo vodu po dobu několika hodin.
Dejte část kůry na dno nádoby. Umístěte rostlinu do květináče a kořeny opatrně přikryjte zbývajícím substrátem. Pamatujte, že květina by se v nádobě neměla kývat. Postříkejte rostlinu a umístěte ji na několik týdnů do skleníku. Dobře přesazená květina by měla vydržet všechny tyto postupy.