Mšice na okurkách: Problém, kterého se můžete snadno zbavit

Fotografie: Freepik

Mšice jsou nepřítelem velkého množství květin. Obvykle se jich zbavujeme ručním sběrem nebo omytím. Není tato metoda ale pro okurky nevhodná? Zjistěte, jak se zbavit mšicí z okurek.

Mšice jsou nebezpečné zejména na mladých rostlinách. Mšice na okurkách mohou taktéž způsobit nemalé škody. Proto je zapotřebí zakročit proti nim co nejdříve. Listy okurek jsou ale velice jemné. Pokud jsou napadeny mšicemi, přestanou se vyvíjet a velice často nedochází k vytvoření plodu. A to by byla velká škoda. Protože chcete okurky jíst, měli byste se vyhnout chemickému řešení problému se mšicemi – tuto chemii byste totiž zkonzumovali.

Mravenci

Zahrada, kde se vyskytují mravenci, je na výskyt mšicí rizikovější. Mravenci je totiž roznášejí po zahradě, díky čemuž se mšice snadno šíří po větší ploše. Boj proti mšicím proto musíte začít ničením mravenců. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnete. Prvním způsobem je nasbírat si slunéčko sedmitečné (lidově beruška) a vypusťte je na postižené místo. Berušky si pochutnávají na mravencích ve vaší zahradě. Situace bude jednodušší, jakmile se berušky začnou samy množit.

Fotografie: Freepik

Jak se zbavit mravenců

Dalším způsobem, jak se zbavit mravenců, je zakopat malé sklenice naplněné něčím sladkým (oslazenou vodou, džemem, sirupem) tak, aby jejich hrdlo bylo na úrovni země. Mravenci mají sladké velmi rádi. Jakmile vlezou do vaší pasti, utopí se v ní. Taktéž existuje speciální lepidlo na mravence – je podobně balená, jako třeba jako zubní pasta – v tubě. Pokud máte staré holínky, nařežte je na kolečka (nebo třeba plastové lahve. Tato kolečka umístěte kolem mladých rostlinek okurek a namazejte je lepidlem. Díky tomu se mravenci nedostanou až k rostlinkám.

Co mravenci nemají rádi

Při odstraňování mravenců se můžete spolehnout také na jiné metody. Prostě své rostliny ohraničíte něčím, co mravenci nemají rádi. Typicky se jedná o mletý černý pepř, mletou skořici nebo mleté (suchou) hořčičné semínko. Pronikavý zápach těchto surovin mravence odrazuje. Díky tomu změní svou trasu a nedostanou se k okurkám.

Fotografie: Freepik

Lidové metody

Lidé pěstovali zeleninu celá dlouhá léta, a tak není divu, že také v lidových metodách můžeme najít nějaké užitečné a přitom levné rady. Pokud se už mšice na vašich okurkách usadili, je ještě možné se jich zbavit. Použijte například prostředek na nádobí. Jednu lžíci prostředku na nádobí smíchejte s jedním litrem vody. Tímto polijte rostlinky. Dokud jsou ještě mokré, posypte je popelem ze dřeva. Kvůli popelu mšice zemřou, prostředek na nádobí jej udrží na místě, takže se na rostlině udrží.

Odvar z rostlin

Tři litry vody přiveďte k varu a přidejte do ní co nejvíce nakrájených rajčat nebo brambor. Poté odstavte a nechte naležet po dobu asi 4 hodin. Následně slijte. Tekutinou každé ráno a večer zalijte okurky. Za několik dní mšice zmizí.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]