Mají-li orchideje prosperovat, musíte pro ně napodobit podmínky jejich původního domova, a tím jsou vlhké a teplé pralesy.
Nebudete-li tyto exotické krásky dostatečně opečovávat, nedočkáte se krásných květů a mohly by vám i uhynout. Aby orchideje kvetly dlouhou dobu, musíte se o ně starat i v zimě. V tomto období by jim mohlo nejvíc ublížit prochladnutí, horko z radiátorů a suchý vzduch v bytě, přemokřená půda, nedostatek světla a častá zálivka.
Od podzimu omezte zálivku
A začít můžeme třeba od konce. V zimě orchidej zalévejte méně než v dalších ročních obdobích. Postačí jednou za 12 až 14 dní, tehdy začínají mít kořeny stříbřitý odstín, a to je správný čas k další zálivce. Vody nepoužívejte velké množství; postačí jen tolik, aby vodu stačily kořeny vypít. Kdyby orchidej byla vystavena delší dobu přebytečné vodě, jednak by mohly kořeny začít uhnívat, jednak by ve studené vodě mohla rostlina – ač se to zdá neuvěřitelné – prochladnout.
Prochladnutí orchideje
Na chlad si musíte dávat obzvláště velký pozor. V zimním období stačí chvilka nepozornosti, třeba otevřené okno či dveře v mrazivých dnech, a je za pár dní po rostlině. Také průvan je nebezpečný, upozorňuje web LoveOrchids. Když v zimě větráte, měli byste po tu dobu orchideje ochránit kartonem, dekou či jiným vhodným způsobem, aby na ně chladný vzduch nepůsobil.
Africká fialka díky vhodné péči pokvete během celého roku. Ocení i dostatek světla a vhodnou zálivku
I když by se orchideje neměly bezdůvodně přenášet z místa na místo, tak při intenzívním zimním větrání je můžete na chvíli přenést do jiné části bytu, kam studený vzduch neproudí přímo. Kdyby se to někdy stalo a vy jste měli na prochladnutí u orchideje podezření, zkuste ji ponořit s celým květináčem na 10 minut do vlažné vody. Rostlina by se ještě mohla vzpamatovat.
V zimě dbejte i na teplotu a vlhkost vzduchu
Jakmile přijde mráz, většinou topíte tak, aby z radiátorů sálalo horko. A je-li orchidej v jejich blízkosti umístěná (na okenním parapetu), nemusí jí vysoká teplota vyhovovat. Rostlina se může doslova upéct. Současně s horkem přichází nevyhovující suchý vzduch. Mají-li orchideje prosperovat, měli byste je před topnou sezonou přesunout na opačný konec okna, aby se vyhnuly horku. A také budete muset rostlinu častěji rosit, případně na radiátor umístěte zvlhčovač vzduchu.
Výživa orchidejí a nedostatek světla v zimě
Chcete-li rostlinu podpořit ve vytváření nových listů i kořenů, můžete v zimě mírně přihnojovat. Zvolte však přípravek, který obsahuje více fosforu a draslíku a méně dusíku. Zdravé orchideje většinou zimní přihnojování nevyžadují. V prosinci je velmi málo světla, a to nejen pro nás, ale i pro orchideje. Rozednívá se pozdě a ve čtyři hodiny odpoledne už je tma. A to mnohým orchidejím nestačí. Některým druhům se musí v prosinci dokonce svítit.
Jak ozdravit chátrající orchidej
Někdy se stane, že orchideji v zimě náhle zežloutnou listy a opadají poupata. Pak rostlinu vyjměte z květníku, prohlédněte jí kořeny a všechny poškozené odstraňte. Kořenový bal ponořte na 10 minut do roztoku, který jste připravili ze dvou šálků přefiltrované vody a jednoho šálku peroxidu vodíku. Roztok má být v pokojové teplotě, doporučuje web Deccoria. Pak přesaďte do čerstvého substrátu a 2–3 dny nezalévejte.
Rostlina se dokáže vzpamatovat a nasadí nová poupata. Peroxid vodíku působí celkově velmi ozdravně, lze ho ovšem také použít k zálivce pro stimulaci kvetení. A to v poměru 1 díl peroxidu, 4 díly vody. Takto zalévejte jednou za měsíc. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak účinným životabudičem pro orchideje může být česnek.
Napište komentář