Orchideje pokvetou i v zimě díky domácímu přihnojování. Efektivně pomůže i rýžová voda

Fotografie: Depositphotos

Rýžová voda je skvělé domácí hnojivo na orchideje. Podporuje tvorbu poupat a ozdravuje kořenový systém. Květiny s ní však zalévejte jen občasně.

Největším přáním pěstitelů orchidejí je, aby co nejdéle kvetly. Nejlépe po celý rok. A představte si, že je možné toho docílit. I v zimě budou rostliny nasazovat poupata, postačí k tomu domácí hnojivo. Můžete pochopitelně používat specializovaná hnojiva, určená přímo pro tento druh pokojových rostlin, ale je to zbytečné. Jednak jsou drahá, jednak můžete použít něco, co byste stejně vylili. Tak proč takový postup nepřijmout.

Rýžová voda je plná živin

K prodloužené době kvetení a neustále nové násadě květů pomůže orchidejím obyčejná rýžová voda, píše web Deccoria. K tomuto trendu se stále více obracejí mnozí pěstitelé. Orchideje potřebují speciální podmínky (stabilní teplotu, žádný průvan, vyšší vlhkost vzduchu, žádné přímé sluneční paprsky aj.). Kromě toho nemají rády příliš mnoho minerálů v substrátu, k čemuž by ovšem při hnojení speciálními hnojivy dojít mohlo.

Rýžová voda na prvním místě obsahuje škroby, a ty dokáží orchideje využít jako cenné živiny. Další prospěšnou látkou je vitamín B, jenž se se zálivkou rýžovou vodou uvolní do půdy a přispívá ke tvorbě užitečných bakterií, což vede ke zdravějšímu kořenovému systému. Minerály a stopové prvky, jako hořčík, železo, křemík a fosfor, jsou v rýžové vodě obsaženy v optimálním množství. A to stimuluje rostliny k vytváření poupat i zdravému kořenovému systému, uvádí web HomesAndGardens.

Chřadnoucí orchideje je možné včas zachránit. Spolehlivě se o to postará peroxid vodíku

Jak si rýžovou vodu k zálivce připravit

Jestliže vám zbyla voda při vaření sáčkované rýže, můžete ji vychladit a použít. Anebo vařte jeden šálek rýže ve 4–5 šálcích vody po dobu asi 20 minut. Vody na zálivku orchidejí tak budete mít dostatek. Dalším způsobem je nikoliv vaření, ale pouhé louhování rýže. Přes noc namočte jeden šálek rýže do tří šálků vody. Má-li ráno voda zakalený vzhled, je připravená k zalévání. Teď už ji jen zbývá naředit. Zpravidla se používá poměr 1 : 1, tedy jeden díl vody a jeden díl rýžové vody.

Neředěný výluh nebo vývar nepoužívejte, mohla by se na povrchu substrátu vytvořit tvrdá krusta. A bez dostatečného přístupu vzduchu mohou začít zahnívat kořeny. Příliš mnoho škrobu v květináči by také mohlo přilákat škůdce pokojových rostlin, zejména smutnice. Zálivku nejprve použijte 2x za měsíc a později zalévejte orchideje tímto přírodním přípravkem jednou za dva měsíce. Rýžová voda není prospěšná jen pro orchideje, ale poskytne dostatek živin i dalším pokojovým rostlinám.

Orchidejím prospěje rýžová voda
Fotografie: Pixabay

Aby orchideje bohatě kvetly, je také nutné, abyste je pravidelně přesazovali. Což je zhruba po dvou až třech letech. Buď mírně zkraťte kořeny, anebo použijte větší květináč, aby měly kořeny dostatek prostoru pro další vývoj. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak může být orchidejím prospěšný česnek.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*