Díky chytrému zavlažovacímu systému bude o zahrádku postaráno. Hlavní roli hrají plastové lahve

Fotografie: Depositphotos

Zahradničení je relaxační činnost – ano, pro někoho, koho baví tahat těžké konve s vodou. Zkuste na to jít chytře a vytvořte si jednoduchý systém na zavlažování.

Ať už se chystáte na dovolenou nebo vás zkrátka nebaví běhat několikrát denně na zahrádku s konví, udělejte si domácí zavlažovací systém. Ten udělá veškerou těžkou práci za vás a kromě toho, že se nesedřete, budete mít jistotu, že vaše zelenina nestrádá.

Zalévejte chytře

V základu rostliny potřebují slunce a vodu. Se sluncem, a tedy i teplem, toho zase tak moc nezmůžete, s vodou je to ale jinak. Někteří zahrádkáři nedají dopustit na pravidelné denní zalévání. Každé ráno a večer vezmou konev s vodou a na přilepšenou sazenicím „cmrndnou“ trochu vody. A pokud jim to takto vyhovuje, zalévání berou jako relaxaci, pak je to v pořádku. Podle portálu BlížeKPřírodě to ale jde i jinak.

Pokud se totiž zálivka udělá správně, postačí ji aplikovat asi dvakrát týdně. Což už zní rozumněji nejen pro ty, kteří nechtějí denně tahat konve, ale i pro ty, již nemají svou zahrádku u domu. Zalévání v ranních a podvečerních hodinách je efektivnější kvůli výparu, dalším doporučením je pak pro takto méně časté kropení jeho vyšší intenzita. Rostliny zalévané tímto způsobem vytvoří bohatší a odolnější kořenový systém, který sazenice „podrží“ i ve dnech, kdy vodu nedostanou.

Záloha na pár dní

V případě, že chcete mít ale jistotu, že vaše rostliny nestrádají, je tu ještě jedna varianta. Jedná se o tzv. kapkové zavlažování a připravit si jej podle webu Cpykami můžete i z použitých PET lahví. Vhodnější jsou na to lahve alespoň o objemu 1,5 litru, které podle toho, jakou rychlost průtoku nastavíte, vydrží rostlinám dodávat vodu i několik dní. Což se může hodit třeba i v čase dovolených. A jak na to?

Přerostlé sazenice rajčat už nebudou nikdy problém. Řez jim dodá potřebnou sílu

Plné plastové lahve nabodnete ve spodní části například jehlou. „Nástroj“, který jste použili na proděravění, ponechte trčet z lahve ven a jeho konec ustavte blízko rostlin, kterým chcete zálivku dopřát. Pro větší stabilitu doporučujeme lahev umístit trochu do země. Průtok potom nastavíte tím, jak pevně utáhnete víčko lahve. A pro navýšení šance na velkou úrodu zkuste přírodní hnojiva pro rajčata, která jsme doporučili na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*