Okrasné traviny jsou nenáročné na údržbu. Mnoho lidí je ale stříhá v nesprávný čas

Fotografie: Depositphotos

Mezi zahradníky platí okrasné trávy za nenáročnou a velmi dekorativní součást zahrady. I tak je ale třeba dodržet pár pravidel, aby byly zdravé a krásné.

Magickou dobou pro okrasné dřeviny je jaro. To zapouštějí kořeny i vyrážejí nová svěží stébla, která vyrůstají ze středu trsu a míří k obloze, aby se v průběhu léta ukázaly v celé své kráse. Aby to tak opravdu bylo, nepodceňte jejich každoroční sestříhávání. Dejte přitom pozor, abyste tyto práce prováděli tehdy, kdy je k tomu nejvhodnější doba. Úklid zahrady před zimou přitom není nejvhodnější, byť je velmi často preferovaný.

Lepší z jara než na zimu

Spousta zahradníků stříhá traviny před zimou jako součást podzimního úklidu zahrady. Ve skutečnosti tento zvyk není úplně nejvhodnější. Stará stébla totiž rostlinám slouží jako ochrana před zimou a mrazem. Jejich příliš brzké odstřižení jim proto může dokonce i uškodit. Řez okrasných travin je záležitostí výhradně jarního období. Obecně se doporučuje stříhat trávy zhruba v polovině března. Vhodnější ale je řídit se aktuálním stavem počasí a také pozorováním.

Jestliže se zima poněkud protáhla, raději střih okrasných travin o něco odložte. Měli byste to však stihnout nejpozději do první poloviny dubna. Kromě sledování kalendáře se občas zaměřte i na samotné rostlinky. Pokud uvidíte u základny trsu rašit mladé výhonky a střed trsu začne získávat syté barvy, nastal ten správný čas na ořez.

Fotografie: Pixabay

Není tráva jako tráva

Pozornost byste měli věnovat také specifickým požadavkům konkrétních druhů, které vám na zahradě rostou. Ne všechny trávy mají totiž stejné požadavky. Některé jsou velmi zranitelné nízkými teplotami. Abyste je nepřipravili o ochranu před přízemními mrazíky, raději nechte jejich údržbu až na nakonec. Do této skupiny patří zejména dochan nebo ostnice.

Kromě času střihu se mezi některými druhy liší také metoda ořezu. Obvykle se doporučuje stříhat traviny nejvýše 10 centimetrů nad zemí, přičemž je třeba dát pozor, abychom nesestřihli se starými stébly i nové výhonky. U starších a rozložitějších exemplářů je lepší tuto maximální výšku zdvojnásobit. Hodí se také před ořezem stará stébla stáhnout provázkem do snopu, čímž se zjednoduší manipulace s nimi. V případě velmi rozložitých kusů je pak vhodné ořez provádět i ve dvou.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]