Osm částí domácnosti, které bychom měli vysávat mnohem častěji, než jsme zvyklí

Fotografie: Depositphotos

Vysávání nepatří mezi zrovna nejoblíbenější součásti úklidu, je však pro celkový pořádek velmi důležité. Některá místa se ale musí vysávat častěji, než se může zdát.

S jarem přichází také jedna méně oblíbená činnost – velký jarní úklid. Ten je po zimě celkem důležitý a obsahuje práce, které se v domácnostech pravidelně nevykonávají. Vysávání šuplíků, skříní nebo například matrací může patřit mezi ně, my si dnes však řekneme, proč by se některá místa v domácnosti měla vysávat častěji, než jen v rámci jarního a podzimního úklidu.

Šuplíky a poličky ve skříních

Vysávání šuplíků a poliček je něco, co nás pravděpodobně pravidelně nenapadá, nemělo by se to však nechávat pouze na dobu „velkého úklidu“. V těchto místech se totiž také hromadí prach, který se poté dostává do našeho oblečení, a dokonce může způsobovat i nepříliš příjemný zápach. Vyprané oblečení tak poté může rovnou zpět do pračky.

Záclony, závěsy a rolety

Dalším místem kde se hojně usazuje prach jsou záclony, rolety a závěsy. Otevřeným oknem pak prach více cirkuluje a může způsobit problémy s dýchacími cestami, zvláště u alergiků a lidí s citlivými plícemi. Důležité je proto i tuto část domácnosti pravidelně zbavit prachu pomocí speciální měkké trubice na vysavači, nebo je dát rovnou vyprat.

Fotografie: Depositphotos

Matrace

Stejně důležité jako pravidelná výměna ložního prádla, je také pravidelné vysávání matrací. Tam se totiž velmi hojně hromadí mimo prachu také různé mikroorganismy a roztoči, o jejichž přítomnosti nejspíše ani nevíte. Pokud se však chcete vyvarovat kožním a jiným zdravotním problémům, vždy alespoň jednou nebo dvakrát za dva měsíce vysajte matrace a jednou za půl roku je i hloubkově vyčistěte.

Prostor pod postelí a nábytkem

V prostoru pod postelí, skříněmi nebo třeba botníkem se také velmi často hromadí prach a další nečistoty. Zaprvé ten pohled na mezeru mezi postelí plnou prachu nepůsobí zrovna čistotně, zadruhé tento prach opět může snadno podráždit plíce a dýchací cesty. Zvlášť pozor na to by si tedy měli dát především alergici, rodiče malých dětí a všeobecně každý, kdo má rád pořádek.

Košťata, metly a metličky

Jakékoliv pomůcky, které jsou určeny k zametání a úklidu by se také měly pravidelně čistit, jednou za čas také povysávat abychom z nich odstranili přebytečný prach, vlasy, chlupy a jiné nečistoty. Také jejich funkčnost pak bude mnohem lepší.

Pohovky a gauče

Stejně jako u matrací, i u pohovek a gaučů platí to, že se v nich usazují krom prachu také nezvaní mikroživočichové, které jsou pro nás nezvanými a nechtěnými hosty. Pravidelným vysáváním a čištěním pohovek a gaučů se jejich přítomnost eliminuje a vy můžete být klidní.

Fotografie: Unsplash

Parapety

Dalším místem, které je dobré jednou za část přejít vysavačem jsou parapety. Mimo prachu se na nich hromadně usazují také mrtvé mouchy a jiné drobné hmyzí osazenstvo, což působí lehce nečistotně a nezanechává to dobrý dojem. Rovněž se na nich drží také uschlá hlína, v případě že na máte parapetu květiny, které občas zlehka přelijete.

Klávesnice

Největším ložiskem bakterií a podobných potvůrek není záchod, nýbrž obyčejná kancelářská klávesnice nebo klávesnice od nooteboku a jiného zařízení. Její pravidelné čištění je proto velmi důležité i pokud dbáte na osobní hygienu a zdraví. Vysát byste ji proto měli každý týden a jednou za čas také jemně vydezinfikovat.

Fotografie: Depositphotos

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]