Šťavnaté zářivě růžové maliny jsou chutnou a zdravou součástí mnoha pokrmů a dezertů. V dávných časech se navíc používaly jako lék a prostředek proti stárnutí a v dnešní době nesmějí malinové keře chybět na žádné pořádné zahradě.
Jsou to rostliny vytrvalé, a proto vám budou dělat radost po dlouhou dobu. Aby ale stále nesly velké množství chutného ovoce, je potřeba o ně řádně pečovat a dopřávat jim péči, kterou potřebují, a to zejména během jarních měsíců.
Prořezávání je základ úspěchu
Základem pro zachování plodnosti malinových keřů je jejich důkladná a včasná ořezávka odplozených výhonů. Je zapotřebí zjistit nároky konkrétního druhu maliníku, který pěstujeme. Zatímco některé totiž plodí na loňských výhonech, jiné nesou ovoce jen na těch letošních. Ať už je to ale jakkoliv, je důležité prořezat keř tak, aby na každý metr porostu zůstalo 8 – 10 dobře vyvinutých výhonů. To podpoří vývin nových letorostů, prosvětluje keře a tím dává vzniknout základu nové úrody.
Kdy budeme maliny prořezávat, navíc závisí na době, kdy konkrétně náš druh maliníku plodí. Ty, které sklízíme v červenci, prořezáváme na podzim. Pozdní odrůdy plodící v srpnu až září řežeme až na jaře, neboť to jsou právě druhy, jež plodí jen na výhoncích vyvinutých v témže roce.
Maliny potřebují dodat živiny
Maliny během svého růstu spotřebovávají poměrně vysoké množství živin z půdy, a proto je zapotřebí je pravidelně každé jaro do záhonku zase vrátit prostřednictvím hnojení. Pro výživu malinových keřů se skvěle hodí organická hnojiva, jako je zvířecí hnůj, ale také drcené vaječné skořápky či dřevný popel, což jsou přírodní materiály, které v sobě obsahují vysoké množství draslíku, fosforu a dusíku.
Maliny je vhodné hnojit v období tání sněhu, kdy vsakující se voda na sebe váže prospěšné látky, které přenáší přímo ke kořenům rostliny. Hnojení provádíme během oblačného počasí, kdy je slunce schované za mraky.
Ochrana proti škůdcům
Základní fází boje proti škůdcům je důkladná prevence, která zahrnuje jak dříve zmíněné důkladné prořezávky nadbytečných výhonů a větví, které brání v přístupu slunce a vzduchu do všech částí keřů, tak také odstraňování plevelných rostlin, které často škůdce jednak k sobě lákají a jednak jim i poskytují útočiště. Škůdci mohou být ve skutečnosti velmi významným faktorem, který ovlivňuje plodnost maliníku a výslednou kvalitu a množství úrody.
Nejčastějším nezvaným hostem na keřích maliníků, ale také ostružiníků, bývá bejlomorka ostružiníková, což je drobná muška, která vytváří na větvích nepřehlédnutelné váčky, v nichž se ukrývají červenooranžové larvy. Ty se vyvíjejí od června až do jara následujícího roku a brání tvorbě listů a způsobují nevybarvení plodů. Zbavíme se jich během prořezávky tak, že napadené větve uřízneme až u země a následně spálíme.
Fotografie: DepositPhotos