Naučte se pečovat o orchideje jednoduchým způsobem. Odvděčí se vám krásnými květy

Fotografie: Depositphotos

Orchideje patří mezi nejkrásnější a nejdéle kvetoucí rostliny v květináčích. V domácích podmínkách se květy mohou objevovat nepřetržitě po dobu až šesti měsíců v závislosti na konkrétním druhu.

Bohužel často nevědomky děláme řadu chyb, které se na kráse těchto rostlin podepíší. Mezi nejčastější chyby patří špatné zalévání rostliny a umístění vedle ovoce. Proč jsou právě tyto dvě věci nejčastějším problémem a jak to napravit?

Problém umístění orchideje poblíž ovoce

Viníkem je ethylen, rostlinný hormon ve formě plynu, který produkuje většina druhů ovoce. Tato sloučenina hraje obrovskou roli v procesu jejich zrání a stárnutí. Pod vlivem ethylenu se plody stávají měkčími, sladšími a mění barvu. Obecně platí, že čím více zraje ovoce, tím více ethylenu produkuje. Tento plyn se také šíří do okolního ovoce a květin. A zrovna orchidejím tento plyn škodí.

Stojí za to vědět, že rostliny během růstu a kvetení také produkují ethylen. Jeho množství je však malé. Když je však tohoto plynu více například, když se v blízkosti rostlin objevuje tác nebo mísa s ovocem, květy vadnou podstatně rychleji, a právě to je případ orchidejí.

Obrovské množství ethylenu produkují zejména tyto druhy ovoce: jablka, banány, rajčata, švestky, avokádo, broskve a meloun. Orchideje by měly být drženy minimálně 3 metry od ovoce. Problém při kvetení může orchidejím také způsobit osvěžovač vzduchu nebo stříkání deodorantu.

Jak je to se zálivkou

Orchidej pochází z tropických deštných lesů, kde roste na liánách. Jde o rostlinu, která má mnoho nejrůznějších barevných i tvarových variací. Vzhledem k tomu, že je zvyklá žít na liánách, se jedná o rostlinu, která klade velmi malé nároky na péči. Můžete jí pěstovat ve speciálních květináčích na orchideje v kůře, v květináčích z kokosového vlákna, přichycené na kůře stromu, na větvi, nebo třeba jen na pěkném kameni.

Fotografie: Freepik

Pokud ji pěstujete v květináči, jednou týdně se prolévá na několik hodin, nasaje si tolik vody, kolik bude potřebovat a zbytek vylijete. Pokud ji pěstujete jakkoli jinak, postačí jí pouze občasné rosení listů, květů a vzdušných kořenů.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]