Osvědčený způsob, jak odstranit plevel ve spárách mezi dlaždicemi

Krásně dlážděná příjezdová cesta, terasa nebo chodníček v zahradě, jen kdyby nebylo té zarostlé trávy ve spárách! Ach ten plevel! V prostoru mezi dlaždicemi se totiž po vyčištění během několika málo týdnů opětovně objeví tráva, plevel nebo různé druhy rostlin. Nevypadá to dobře a chůze po takové dlažbě není příjemná, navíc některé druhy rostlin, předně těch s velkými kořeny, by mohly dlažbu také nenávratně poškodit. Není dobré nechat rostliny vykvést, aby následně nedošlo k vysemenění, a ještě většího zaplavení spár. Jak se však tohoto plevele zbavit bez mnohahodinového klečení a rytí spár? Jednoduše a navíc levně!

Minimální úsilí a náklady, maximální efekt

Komu by se chtělo hodiny klečet a škrabkou nebo hrabičkami odstraňovat plevel a trsy trávy z dlažby, obrubníků nebo hran chodníčku? Tím spíše při vědomí, že za pár dní bude plevel opět vesele bujet, po dešťové přeháňce je totiž býlí zásadně to první, co začne na zahradě růst. Jak tedy vyčistit spáry od nežádoucích rostlin s minimálním úsilím bez velkých investic, ale s maximálním efektem, který překvapí vás i vaše sousedy? Je to tak snadné!

Základem je octová esence

Pro likvidaci plevele budete potřebovat:

  • sodu,
  • kuchyňskou sůl,
  • saponát,
  • a hlavně octovou esenci (70 %).

Všichni asi znají klasický lihový ocet, i ten se dá v horším případě použít, ale vhodnější je octová esence. Octová esence je čistá, ale vodou naředěná kyselina octová v daném poměru.

Příprava

Připravit směs je snadné, vezměte si nádobu, kbelík nebo přímo konev. Nalijte vodu a octovou esenci v poměru 3 díly vody na 1 díl esence do nádoby. Přidejte 1 polévkovou lžíci kuchyňské soli a asi 10 kapek čisticího prostředku. Přísady promíchejte a připravený roztok nalijte do konve nebo rozprašovače.

Pozor na oči!

Při aplikaci na plevel dávejte pozor, aby se roztok nedostal do očí, při náhodném kontaktu s očima nebo pokožkou okamžitě opláchněte vodou. Vhodné je provádět postřik ve večerních hodinách, protože pod vlivem slunečního záření by se octová esence mohla odpařit. Po 6-9 hodinách dojde k odumření rostlin ve spárách. Stačí je pak odstranit pomocí rukavic nebo zamést smetákem.

Fotografie: Domavedus

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]