Správný výběr stromů na zahradu by měl zejména v dnešní době počítat s nedostatkem vody

Mít na zahradě stromy je celkem běžná věc. Roli však může hrát to, o jaké se jedná. Z jakého důvodu? Nehraje roli jenom to, zda jde o stromy okrasné, nebo takové, které přinesou určité plodiny. Roli hraje i to, kolik potřebují vody.

Někdy ano, někdy ne

Pokud máte na své zahradě domácí studnu, tak moc nechcete, aby vám voda mizela. Potom tyto stromy nejsou úplně vhodnou volbou. Pokud ale máte v zahradě ještě původní žumpu, kde se odpadní voda vsakuje do okolí, může být takový strom dobrou volbou, jelikož pomůže s tím, aby voda z žumpy snadněji mizela a nebylo nutné realizovat její odčerpání. A jaké stromy jsou v tomto směru nejlepší?

Třešeň

Ta se na zahradu hodí více než cokoliv jiného, jelikož vám dokáže přinést i tolik populární plody. A také vám pomůže s nadměrným množstvím podzemní vody, jelikož tento strom dokáže nasáknout až 250 litrů vody denně. A pokud jí má dostatek, dokonale kvete a také plodí.

Smrk

Hodí se nejenom do lesů, ale hodí se také do zahrad, kde může nadchnout především svou krásou a zajímavostí. Sice je znám jako strom, který přežije i dlouhodobá sucha, ale když má tu možnost, tak dokáže bez problémů vypít i 250 litrů vody.

Dub

Na malé zahrady asi nebude úplně nejlepší volbou, ale pokud máte zahradu velkou, hodí se na ni. A to i proto, že dokáže absorbovat opravdu obrovské množství vody. A tím je klidně až 600 litrů. Je tedy jasné, že pokud jí pod zemí máte, je tento strom jasnou volbou.

Borovice

Podobně jako smrk se může stát zajímavou volbou pro okrasné zahrady. Nutno říci, že za smrkem přece jenom lehce zaostává, jelikož dokáže absorbovat jenom kolem 150 litrů denně.

Javor

Zajímavý strom, který si dokáže z půdy vzít také poměrně zajímavou dávku vody. Konkrétně je to kolem 250 litrů vody, což je také hodnota, která je nezanedbatelná.

Skutečně k žumpě?

Je tu samozřejmě otázka toho, zda je správné, hlavně potom ovocné stromy, sázet k blízkosti žumpy. Zde může být řešením využít hned dvě varianty odvodu odpadních vod. Ta voda, která by mohla být kontaminována, by měla končit v jímce, která se čas od času nechá vyvést. N

aopak voda nekontaminovaná může být zdrojem vláhy právě pro stromy. A pokud se nacházejí v blízkosti, klidně postačí i menší nádrž, jelikož vlhkost bude díky kořenům celkem rychle mizet.

Fotografie: Pixabay