Otvor v rukojeti pánve neslouží pouze k zavěšení. Na své si díky němu přijde i špinavá vařečka

Fotografie: Superspidey33 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pánev používáme běžně na smažení, vaření a občas možná i nějaké ty experimenty. Obecně je těžké si bez ní kuchyň vůbec představit. Jen ta dírka v rukojeti nejednoho zmate.

Proč je v rukojeti pánve otvor a k čemu slouží? Existují hned dva její účely. O jednom z nich ví poměrně hodně lidí, druhý je naopak pro většinu záhadou. Ačkoli můžete pánev používat prakticky denně, dost možná je vám tato funkce skryta. To se stává u věcí, jejichž užívání máte naprosto zautomatizované. Skryté funkce tedy rozhodně nejsou jen případ pánve, týkají se i mnoha dalších předmětů, které doma používáte celé roky.

Nejen zavěšení

Otvor v rukojeti pánve lze použít k jejímu zavěšení. Tedy samozřejmě v případě, že na to někde máte háček. Pokud ne, rozhodně nad ním zauvažujte, při více pánvích je to velmi praktické řešení. Otvor také pomáhá během samotného vaření. Tento trik zná docela málo lidí, takže účel může leckoho překvapit. Udržuje se tím totiž pořádek během přítomnosti pánve na sporáku. Do otvoru se krásně vejde vařečka, jejíž konec tam zajistíte a opřete o zbytek rukojeti.

Díky tomu není špinavá pracovní deska, vařečka nebo jiný nástroj je ihned k dispozici a špinavou stranou míří k pokrmu. Samozřejmě je nesmysl protahovat dírou celou rukojeť, skutečně tu stačí zapřít jen několik centimetrů.

Odolnost pánve

Toto je další téma, ve kterém hodně lidí dosud tápe. Která pánev je nejodolnější a do jakého typu se vlastně vyplatí investovat? Na trhu totiž najdete široké spektrum druhů, vyrobených z oceli nebo litiny, potažených teflonem a tak dále. Právě ty litinové jsou ale brány jako superodolná klasika. Je s nimi však spojena jedna klíčová nevýhoda, protože jsou opravdu velmi těžké. Jak to tak ale bývá, člověk nemůže mít najednou jen výhody.

Chytré vychytávky s mikrovlnkou: Usnadněte si vymačkávání citronů nebo si dokonce oloupejte rajčata

pánev se zeleninou
Fotografie: Pixabay

Na teflonové pánvi rozhodně nikdy nepoužívejte ostré kovové nástroje nebo jiné předměty. Obsluhujte ji výlučně dřevěným, teflonovým nebo silikonovým náčiním. K čištění pak slouží jen jar a podobné saponáty, vyhněte se tekutým pískům nebo drátěnkám.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]