Péče o orchidej je specifická. I umírajícím rostlinám můžete vrátit život

Fotografie: Freepik

Orchidej patří mezi nejkrásnější rostliny. Její květy jistě potěší úplně každého, i když není zrovna milovníkem rostlin. Jenže aby orchidej rozkvetla, potřebuje k tomu pomoct správnou péčí. A ta se často hodně liší od toho, na co jsme zvyklí u jiných pokojovek. Objevte tajemství, která vám umožní správně o orchidej pečovat a vypěstovat si skutečně nádhernou a silnou rostlinu.

Hnojení a podpora růstu

Ne každý ví, že k tomu, aby orchidej dlouho kvetla, se na farmách musí používat speciální poměrně agresivní hnojiva. Takové přípravky však nelze pořídit pro domácí použití, a proto si musíme vystačit s jinými metodami. Na hnojení tedy zapomeňte, ale spíše se soustřeďte na jiné podmínky, které jsou pro zajištění dobrého stavu orchideje nezbytné.

Pro orchidej je velmi důležitá stabilita. Proto nikdy květináče s touto rostlinou nepřemisťujte svévolně po bytě. Raději je nechte stát pořád na tom samém místě.

Doba kvetení

Orchidej nekvete pořád, ale její život se řídí pravidelným rytmem, který je třeba respektovat. Je také nutné počítat s tím, že orchideje začínají kvést až v dospělosti a může se tedy stát, že si pořídíte květinu, která ještě nějaký ten pátek vůbec nepokvete, protože je příliš mladá. V tomto ohledu by vám měli umět poradit v květinářství. Je také třeba pamatovat, že orchidejí je více druhů a každý vyžaduje jinou péči.

Fotografie: Freepik

Druhy

Phalaenopsis

Nevyžaduje příliš specifickou péči. Musí být umístěna na jihovýchodním parapetu a zalévat by se měla jednou týdně. Ohledně hnojení je dobré používat to, které obsahuje fosfor a draslík, ale přistoupit by se k němu mělo, až když rostlina dlouho nekvete.

Cambria

Není považována za rozmarnou rostlinu, nicméně i u ní je třeba dodržovat určitá pravidla. Potřebuje především hodně vlhkosti ve vzduchu. Rostlina by se měla umístit spíše na chladnější místo a je dobré dopřát jí více zálivky, ale také rosení zvenku.

Tento typ orchidejí je na péči velmi náročný. Běžně tato rostlina roste v nadmořské výšce 1500-2000 metrů nad mořem. Proto ve většině běžných domácností neprospívá, jednoduše vyžaduje zcela jiné podmínky.

Pokud si na ni troufnete, je nutné umístit ji na chladné místo, kde je dostatečný přístup ke světlu. Zalévejte až tehdy, když substrát zcela vyschne. V létě, přibližně na začátku července, by měla být tato rostlina zalita mírně okyselenou vodou.

Co dělat po odkvětu?

Po odkvětu je dobré stonek zastřihnout asi na 25 cm, tedy přibližně nad třetím očkem. Kvůli tomu se může stát, že se na stonku místo bočních stvolů začne vyvíjet zcela nová rostlina.

Fotografie: Freepik

Klidně ji nechte narůst a zesílit – měla by mít alespoň tři listy a několik kořenů. Poté ji můžete odříznout a zasadit do vlastního květináče. Snadno takto můžete orchideje rozmnožovat a vytvořit si vlastní sbírku.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]