Nevyhazujte skořápky od vajec. Představují cenný poklad pro vaši zahradu

Fotografie: Pixabay

Vajíčka jsou základní součástí našeho jídelníčku, konzumujeme nejen samostatně, ale žloutek i bílek jsou také nezbytnou součástí rozmanitých pokrmů. Už malé děti vědí, že obsah vajíčka chrání skořápka a že při manipulaci s vajíčky musejí být opatrné. Kromě velikonočních svátků, kdy malované skořápky z vyfouknutých vajíček slouží jako dekorace, ale většinou tuto cennou součást vajíček k ničemu nevyužíváme.

Vyhazujeme je. To je škoda, neboť skořápky v sobě ukrývají celou řadu prospěšných látek, a můžete jimi tak velmi prospět například vaší zahradě.

Skořápky – balzám pro vaše rostliny

Zahrádka či balkon přinášejí několik možností, jak vaječné skořápky využít. Nejprve se doporučuje nechat skořápky uschnout a následně je rozdrtit na menší kousky. Takto rozmělněné skořápky pak představují snadný, ale velmi účinný způsob, jak dodat vašim rostlinám potřebné živiny bez použití umělých hnojiv.

Kromě živin skořápky rovněž pomáhají udržovat optimální kyselost půdy. Stačí skořápky přidat do půdy v květináčích či s nimi jednoduše půdu kolem rostlin na zahrádce posypat. Tento způsob dodání pestré palety minerálních látek je založen na tom, že skořápky se v půdě velmi rychle rozloží a živiny z nich přejdou do půdy.

Vaječné skořápky prospívají především zelenině, jako jsou rajčata, cukety či papriky, a také bylinkám. V neposlední řadě skořápky vaším rostlinám poslouží tím, že je ochrání před některými škůdci, zejména šneky a larvami hmyzu.

Skořápky prospějí i ptákům či vašemu kompostu

Na jaře lze skořápky využít i dalším praktickým způsobem a to jako malé květináče pro předpěstování sazeniček, které si pěstujete ze semínek. Většina lidí k tomuto účelu používá nejrůznější plastové kelímky, skořápky představují ale mnohem šetrnější a ekologičtější způsob.

Rostlinka si ze skořápky vezme prospěšné živiny a vy následně můžete rostlinku bez problémů zasadit do země i se skořápkou, která se pak v půdě rozloží.

Vaječné skořápky můžete přidat také do kompostu, nebo pokud máte na zahradě krmítko pro ptáky, je můžete přidat ke krmení, neboť skořápky jsou pro ptáky velmi zdravé.

Fotografie: Pixabay, Pinterest

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]