Pěstovat orchidej není při znalosti několika základních zásad příliš složité, přesto se však stane, že rostlina potřebuje z nějakého důvodu pomoct. Může to být třeba i tím, že jste ji dostali, došlo ke změně prostředí a některé problémy se mohou objevit až za nějaký čas. Poradíme vám, jak účinně vyřešit nejčastěji se vyskytující potíže.
Ochrana proti hmyzu
Ať už dojde k napadení rostliny hmyzem nebo ji chcete ochránit před budoucími případnými škůdci, metod je několik. Existují speciální chemické přípravky, které se aplikují postřikem nebo pomocí stříkačky v daném poměru. Výhodou těchto prostředků je jejich snadné dávkování a zajímavé je rovněž to, že k jejich aplikaci můžete použít i plochý štětec, čímž zabráníte jejich přílišnému šíření do ovzduší.
Listy můžete ošetřit také tak, že je otřete vatovou tyčinkou, kterou jste předtím namočili v lihu. Použít můžete také měkký hadřík. Listy můžete také prostě omýt jemnou mýdlovou vodou.
Léčba povadlých, gumových listů
Pokud jsou listy vaší orchideje jakoby gumové, povadlé, zkuste jí nejprve dopřát dostatek vody, protože příčinou může být nedostatek vláhy. Pokud orchidej pěstujete v borové kůře nebo jiném vhodném propustném substrátu, dejte květináč do misky s vodou, a to až po okraj, a nechejte ho tam po dobu několika hodin.
Pokud předchozí krok nezabral, znamená to, že je třeba příčinu problému hledat jinde, a to v nefunkčnosti kořenového systému. Chybnou zálivkou totiž mohlo dojít k tomu, že kořeny uhnily a rostlinu již nemohou zásobovat vodou. Níže uvedený postup sice není stoprocentní zárukou, ale v mnoha případech již pomohl, zejména na jaře a v létě.
Rostlinu vyndejte, odstraňte substrát a pozornost věnujte zejména kořenům. Ostříhejte všechny ty, které jsou duté a měkké, protože ty jsou nefunkční. Abyste zvýšili šance rostliny na zotavení, ošetřete zbylé konce, a to buď peroxidem vodíku nebo například rozdrceným živočišným uhlím, případně i mletou skořicí. Pokud tento krok využijete, nechejte rostlinu do druhého dne tak.
Abyste nahradili funkci chybějících kořenů, osvědčil se mech. Nasbírejte ho, udržujte ho vlhký a orchidej jím obložte. Pokud nemáte možnost opatřit si čerstvý mech, můžete použít i sušený rašeliník, který lze koupit, je však nutno počítat s menším účinkem.
Pokud jde o vodu, ideální je dešťová, protože voda z vodovodu mechu vůbec nesvědčí a museli byste ho poměrně často měnit. Důležitým předpokladem úspěchu je také dostatečné větrání, které zabrání tomu, aby rostlina neplesnivěla. Pokud se vám podařilo dosáhnout růstu nových kořenů, počkejte, až jich bude mít orchidej dostatečné množství a poté ji opět dejte do vhodného substrátu.