Růžové keře jsou ozdobou zahrady a mohou se využívat jako vonný živý plot, který kvete ve velmi dlouhém období a nádhernými barevnými květy. Aby růže na jaře vyhnala nová svěží poupata a výhonky, je nutné se o ni správným způsobem starat, pravidelně ji ošetřovat a při nástupu chladných měsíců ji vhodným způsobem zazimovat.
Zazimování růží by mělo být realizováno ve třech základních krocích, které zajistí, že se s příchodem nové sezóny opět probudí k životu v plné síle.
Základní přístupy k zazimování růží
Jak již bylo řečeno, zazimování růží by mělo být provedeno ve třech krocích, které zahrnují:
- prořezání
- zajištění dostatku živiny
- provzdušnění okolní půdy
Prořezávání růží na zimu
Prořezání růžového keře se provádí na podzim u všech odrůd s cílem omlazení keře a také pro zajištění nashromáždění živin v menším objemu rostlinné hmoty. Akumulace živin je potřeba především proto, aby měl keř v zimě z čeho čerpat a byl na jaře připraven hnát živiny do nových výhonků.
Díky řidšímu porostu je navíc rostlina schopná lépe odolávat plísním a bakteriím, které jsou limitovány v možnosti se na stoncích uchytit a nemají dostatek prostoru pro rozvoj a množení. Prořezávání se provádí vždy před nástupem mrazu, kdy okolní teplota dosahuje přibližně 5 °C, v teplejším počasí by odstranění částí stonků mohlo vést k jejich odumírání.
Odstraňují se vždy měkké mladé výhonky, které nejsou dostatečně zdřevnatělé, aby přežily náročné snížení teploty, staré a suché stonky, větve uprostřed keře a zvadlé květy nebo ještě nerozvinuté pupeny. Postup prořezávání pak závisí na odrůdě:
- drobné a malokvěté odrůdy se prořezávají těsně nad půdou
- keře s tenkými stonky se zkracují přibližně na třetinu jejich délky
- klasické velké keře se prořezávají tak, aby v nich zbylo pouze kolem 5 velkých dřevnatých stonků
Prořezávání popínavých růží se provádí tak, aby porost prořídl a nové výhonky měly na jaře prostor pro bujení. Řezy by měly být následně ošetřeny vhodným přípravkem, který zabrání škůdcům pronikání do struktury stonku. Po prořezání je vhodné keř na zimu zakrýt.
Zajištění přístupu živin pro zimní období
Na zimu by se měla půda v okolí růží obohatit živinami příslušným hnojivem. Využívá se směsi hnojiva pro kořeny a listy. Kořeny se hnojí suchými směsmi, které se aplikují přímo do půdy, listy jsou ošetřovány speciálními postřiky, které se v porovnání s letními listovými hnojivy aplikují ve snížené dávce a neměly by obsahovat velké množství dusíku, které podporuje růst listů, nýbrž fosfor a draslík, které je konzervují.
Provzdušnění půdy
Posledním krokem zazimování růží je kypření půdy v jejich bezprostřední blízkosti. Kypřením se do půdy dostává dostatečné množství vzduchu a vlhkosti, které umožňuje rostlinám optimální distribuci živin. Po nakypření by měla být půda u stonků opatřená ochrannou mulčovací vrstvou se speciálním složením.