Správné zazimování muškátů zaručí jejich krásný a zdravý květ v dalším roce. Každý pěstitel by měl znát jednoduchý postup, jak na to

Fotografie: Adobe Stock

S počátkem zimního období, kdy dochází k výraznějšímu poklesu teplot, je nutné zazimovat řadu víceletých venkovních květin. Mezi ně patří i muškáty. Zjistěte, jak si při zazimování těchto barevných ozdob parapetů počínat.

Jednoletka? Ale kdepak!

Tyto nenáročné rostliny kvetou od počátku května do prvního mrazu. Ačkoliv si s nimi řada pěstitelů počíná jako s jednoletkami, o roční rostliny se ve skutečnosti nejedná. Při správně provedeném zazimování se můžeme jejich květenství dočkat i v příštím roce.

Fotografie: Freepik

Jak na to?

Muškáty je k jejich zazimování třeba přesunout do vnitřních prostor. K tomu poslouží například sklep, veranda či jiná dostatečně světlá nevytápěná místnost. Ideální teplota se pohybuje v rozmezí 8 až 10 °C. Před zazimováním je vhodné oříznout slabší výhonky a ponechat pouze silnější stonky.

V průběhu zimního období zalévejte zazimované rostliny 2krát až 3krát za měsíc. Častěji je začněte zalévat na jaře (březen-duben), kdy venkovní teplota začne stoupat. Ven je umístěte zhruba v polovině května.

Anglické pelargonie a jejich zazimování

Tento typ muškátů, pro který jsou typické jeho velké květy, vyžaduje oproti ostatním typům pelargonií zvláštní podmínky. Mohlo by se zdát, že také proto se této odrůdě přezdívá „královská“. Na péči je tato královna mezi pelargoniemi skutečně nejnáročnější. To se netýká pouze běžné péče a umístění, ale také podmínek během zazimování.

Na zazimování anglických pelargonií je vhodná prosvětlená místnost s teplotou okolo 10 až 15 °C. Pro tento účel jsou ideální dobře větratelné zimní zahrady, verandy či zasklené balkony. Postačí však i okenní parapety v nevytápěných prostorech, kam nepadá příliš slunečního svitu.

Pelargonie a jejich rozmnožování

Většina typů muškátů vypadá nejlépe první 2-3 roky. Poté je třeba provést řízkování. Ideální dobou pro tento úkon je únor-březen či srpen. Důležitý je výběr mateční rostliny. Ta by měla být zdravá a silná.

Nejprve odřízneme boční výhonky (6-10 cm) a listy (ponecháme 2-3). Zdravé výhonky seřízneme šikmým řezem a na několik hodin odložíme na suché místo. Poté je vložíme do vody či do květináče s písčitou zeminou.

Nádobu umístíme na prosvětlené místo, avšak ne na přímý sluneční svit. V případě umístění do zeminy je pravidelně zaléváme, dokud nedojde k jejich zakořenění.

Poté, co vzniknou dostatečně silné kořeny, mladé rostlinky přesadíme do běžné půdy.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]