V zimních měsících je obvykle problém, že nám chybí vitamíny. Často to není nutně spojeno pouze s tím, že bychom jedli méně ovoce a zeleniny, ale méně se pohybujeme venku, máme menší příjem slunečního svitu a toto období je častěji také nakloněno nemocem. Proto je vhodné vitamíny doplňovat, jak to jen jde. Zdroje vitaminů si ale můžete pěstovat také sami doma, a to klidně po celý rok a využívat jich přes zimu.
Naprosto nedocenitelným zdrojem vitaminů je cibule, kterou můžete navíc využít mnoha pokrmech. V našem článku se tedy podíváme na to, jak si takovou cibuli můžete vypěstovat třeba doma na parapetu.
Co budete potřebovat k výsadbě?
Pokud vás tedy nalákalo, že ačkoliv venku bude bílo, můžete mít na parapetu zelenou cibuli, pojďme se pustit do toho! Nejprve si ale řekněme, co vlastně pro takové pěstování budete potřebovat, tedy samozřejmě kromě trochu toho času. Jedná se o:
- Cibule
- Nádoba na pěstování
- Voda
- Piliny, hobliny, mech, zemina
Cibuli samozřejmě můžete koupit v obchodě či na trhu, přičemž ideální jsou cibule o průměru 3 až 4 cm. Odrůdu můžete zvolit dle vašeho uvážení. Dále budete potřebovat samozřejmě nádobu, kdy lze zvolit prakticky cokoliv, co vám bude vyhovovat rozměry na parapetu. Volte takovou nádobu, ze které nebude prosakovat voda.
No a potom budete potřebovat samozřejmě vodu, pokud je z vodovodního řádu, tak ideálně odleželou, aby byla zbavena chlóru. Kromě toho bude potřeba nějaký lehký materiál, který funguje dobře jako pohlcovač vlhkosti, což mohou být právě zmiňované piliny, hobliny apod. Pozor ale na to, že není vhodný písek.
Jdeme na to!
Když přejdeme k samotné výsadbě, je potřeba z cibule odstranit slupku. Nemusíte určitě do čista, ale odřízněte zejména horní část nožem a odstraňte vše suché. Nyní je potřeba namočit cibuli na jeden den do vody, čímž se zahájí klíčení.
Jakmile budete mít cibuli nachystanou, je třeba si připravit nádobu. Vezměte veškerý lehký materiál, který jste si nachystali, jako třeba piliny hobliny, které zalejte v nádobě horkou vodou. Tím dojde k eliminaci mikroorganismů, které by mohly způsobit u cibule hnilobu.
Sázíme cibuli
Nyní můžeme přejít k samotné výsadbě, kdy je potřeba do nádoby dát zeminu a lehký materiál. Vše musí být dostatečně vlhké, přičemž vrstvu pilin dejte aspoň 5 až 6 cm. Cibuli sázíme rovnoměrně a neměl by mezi jednotlivými cibulemi být velký prostor. Jakmile máte vše hotovo, I když je substrát vlhký, je potřeba vše ještě jednou pořádně zalít. Nyní už musíte jen čekat, kdy postačí teplota nad 18 °C a dostatečná zálivka. První výhonky se vám objeví zhruba po týdnu.
Jak se o cibuli starat?
Jakmile se vám ukáže první zelená cibule, je potřeba se o váš zdroj vitaminů samozřejmě trochu starat. Máte-li umístěnou nádobu na parapetu, měla by mít cibule dostatek světla. Může se však stát, že cibule bude spíše nažloutlá, než zelená, což napravíte, pokud umístíte k cibuli zdroj umělého osvětlení.
Cibuli je potřeba každý den dvakrát denně po malých dávkách zalévat. Můžete zvýšit vlhkost také rozprašovačem. To je důležité hlavně z toho důvodu, že pokud máte cibuli na parapetu, často je poblíž ústřední topení. Pokud chcete urychlit sklízení, použijte speciální lampy pro pěstování, které mají červenou a modrou barvu spektra, tedy takovou, která je důležitá pro rostliny.