Kalendář upozorňuje na ideální čas pro výsadbu jahod. Nenáročnou rostlinu zkrotí i začátečník

Fotografie: Depositphotos

Jahody jsou velmi oblíbeným a chutným ovocem a neměly by chybět na žádné zahradě. Jejich pěstování je jednoduché, stačí jim dopřát to, co potřebují, a bohatě se vám odmění.

Jsou plné vitamínů a jiných prospěšných látek. Pro mnoho lidí jsou jahody nejoblíbenějším zahradním plodem. Jejich chuť je opravdu výtečná a jen málokdo jí odolá. Jahody jsou velmi vděčnou a nenáročnou rostlinou, proto s jejich pěstováním budou slavit úspěchy i úplní začátečníci. Je však dobré dopřát jahodám trochu péče, a tím je podpořit v bohatém kvetení a následné velké úrodě.

Kdy sázet jahody

Ideální doba pro sázení jahod je začátkem jara nebo brzy na podzim, protože tato období umožňují rostlinám zakořenit dříve, než nastanou extrémní teploty v létě nebo v zimě. Navíc odpadne potřeba častého zalévání, které byste v letních vedrech nesměli vynechávat. Jahody sázené na podzim budou plodit hned následující rok. U těch sázených na jaře se prvních plodů dočkáte často až další rok. Z tohoto pohledu je podzimní výsadba lepší variantou.

Výběr odrůd jahod

Jahod existuje mnoho odrůd. Obecně je můžeme rozdělit na ty klasické zahradní, stáleplodící a lesní. Zahradní jahody plodí jen jednou za sezónu, a to zpravidla na přelomu června a července. Stáleplodící jahody nasazují květy až třikrát v sezóně a jahody z nich můžete sklízet po celé léto. Vynikající jsou i lesní jahody, které mají svoji typickou chuť a vůni. I ty se dají úspěšně pěstovat na záhoně a jejich plody sbírat po celou sezónu.

Jak sázet jahody

Jahody nejsou příliš náročné na půdu a porostou téměř všude. Nejlépe se jim však daří v dobře propustné neutrální až mírně kyselé půdě s pH mezi 5,5 a 6,5. Před výsadbou byste měli záhon důkladně zrýt a zbavit plevelu. Do půdy zapracujte kompost nebo dobře rozložený hnůj, abyste ji obohatili a zlepšili její propustnost.

sázení jahod
Fotografie: Pixabay

Jednotlivé jahody sázejte 25–30 cm od sebe a mezi řádky nechte 50 cm. Udělejte dostatečně velkou jamku, abyste nemuseli ohýbat kořeny, a jahodu do ní vložte. Zahrňte zeminou a ujistěte se, že střed jahody s drobnými lístky, tzv. srdíčko, je nad zemí. Po výsadbě jahody důkladně zalijte, aby dobře zakořenily. Můžete je sázet na černou textilii, která vám ušetří pletí. Nebo je alespoň mulčujte senem, posekanou trávou nebo drceným suchým listím. Mulč udrží vláhu a potlačí růst plevelů.

Hnojení jahod

Na začátku sezóny dopřejte jahodám vyvážené hnojivo, které podpoří růst zelených částí. Jakmile jahody začnou kvést, vyberte hnojivo podporující kvetení a plod. Jahody potřebují bohatou zálivku. Obzvlášť v teplé dny je ideální jahody zalévat denně. Lesní jahody vysaďte na jiné místo než ty zahradní. Konkurují si navzájem a lesním jahodám se bude dařit i v polostínu.

jahody na zahradní textilii
Fotografie: Freepik

Jahody nejlépe plodí 2. a 3. rok po výsadbě. Poté je vhodné je přesadit na nové stanoviště. Nové sazenice si jednoduše vezmete ze šlahounů, které jahody pouští. Pokud se tedy chystáte na podzim vysadit nový jahodový záhon, nechte na některých jahodách tyto šlahouny, abyste je poté mohly zasadit. Jinak je však průběžně odtrhávejte, protože rostlinu oslabují.

Zdroj: Zielona Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]