Jestli chcete udělat něco pozitivního pro své zdraví a máte kousek zahrádky, pěstujte jahody! Jsou velice zdravé, obsahují mnoho vitamínů a antioxidantů. Vhodné jsou i při různých dietách, protože obsahují vysoký podíl vody a málo cukru. Použít se dají skvěle nejen do džemů a marmelád, ale také k přípravě ovocných koláčů, nebo tvarohových knedlíků. V letních měsících jahody dozajista osvěží i v ovocných salátech.
Výborné jsou nejen samotné, ale také v kombinaci s banánem, borůvkami nebo citrusy. Vynikající je z nich i domácí zmrzlina. Je jen na vaší fantazii, co si z voňavých a vlastními silami vypěstovaných jahod vyrobíte. Některé studie dokonce i tvrdí, že domácí jahody jsou v podstatě pro zdraví prospěšnější, protože ty kupované mohou údajně obsahovat určité stopy pesticidů, a to je obecně velice škodlivé především pro náš endokrinní systém. Poradíme, jak se takové jahody pěstují, a to krok za krokem.
Jak správně vybrat typ jahody a kdy je nejlepší s pěstováním začít
V našich podmínkách se nejvíce pěstuje jahodník velkoplodý. Jeho druhy se dělí podle toho, jak často nesou ovoce. Základní rozdělení jahodníku je toto:
- jednou plodící jahodník: dává úrodu pouze jednou v roce, a to od června do července
- stále plodící jahodník: u něj se dočkáte úrody od zhruba května po první mrazíky
Výsadba jahodníku by měla proběhnout v období srpen až říjen.
Jak zasadit jahodník
Až se rozhodnete jahodník pěstovat, je důležité zvolit úrodnou, na živiny bohatou půdu. Podstatné je vybrat především slunné místo, které zvýší produkci jahod. K výsadbě na balkon, nebo terasu použijte květináč o průměru asi 20 centimetrů s otvorem na dně. Na dno pak umístěte štěrkové, nebo hliněné kuličky. Půdou pak květináč do poloviny zaplňte, následně zasypte pískem a přidejte hnojivo.
Doprostřed květináče umístěte jahodník a zasypte dalším dílem substrátu. Květináč pak umístěte na světlé místo, kam svítí nejvíce sluníčko a nezapomeňte zalévat vodou. Pokud máte zahrádku, pak jahodníky vysazujte do dostatečně hluboké jamky, kterou můžete přihnojit i slepičím trusem, či jiným organickým hnojivem. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být minimálně 30 centimetrů, aby měly dostatečný prostor pro svůj růst. Každá odrůda ale vyžaduje jinou vzdálenost. Některé by měly být dokonce i 50 až 60 centimetrů od sebe.
Zálivka jahodníku
Mladé nezakořeněné sazenice jahodníku je potřeba zalévat častěji. Ostatní druhy pak postačí dle potřeby a počasí. Obecně při suchém počasí samozřejmě budete provádět zálivku intenzivněji, než když bude pršet. Nejlepší je zalévat jahodník v ranních hodinách dešťovou vodou. Je možné průběžně jahody hnojit, aby lépe plodily. Některá hnojiva dokonce rostlinu i chrání před škůdci.
Fotografie: Pixabay, Freepik