Kávová sedlina není dopad, ale užitečný pomocník na zahradu

Kávu dnes pije snad každý. Milujeme její vůni, stejně jako chuť. A řada z nás si myslí i to, že kávová sedlina patří jenom do odpadkového koše. My se podíváme na to, že to tak být nutně nemusí. Že se dá dobře využít při kompostování.

Jako součást kompostu

Pokud máte svůj vlastní kompost, kávová sedlina by do něho rozhodně měla patřit. Samozřejmě v ideálním případě, kdy pijete takzvaného „turka“ bez cukru a také bez mléka. Výsledkem je čistá mletá káva, kterou lze do kompostu nasypat a prospět tak tvorbě humusu.

Nutno dodat také to, že kávová sedlina se nehodí jenom pro klasický kompost. Je dobrou volbou, i pokud máte takzvaný vermikompostér. Tedy variantu toho, že máte speciální nádobu, kde vám kompost zpracovávají žížaly. I tady můžete kávovou sedlinu využít a i tady nebudete zklamáni výsledkem.)

Hodí se i přímo do půdy

Pokud kompost nemáte, nezoufejte. Stále to neznamená, že by kávová sedlina musela končit ve dřezu, nebo v koši. Můžete ji klidně využít i na přímo. Stačí ji smíchat s hlínou a rázem získáte jednoduché, ale velmi efektivní, silné a také prospěšné hnojivo.

Káva v zemině však neslouží jenom jako výživa pro rostliny. Dokáže velmi dobře odpuzovat i různé škůdce. V tomto případě máme na mysli především slimáky, stejně jako máme na mysli také hlemýždě. Pokud se jich chcete na své zahradě zbavit, není nic jednoduššího, než použít tento světoznámý nápoj.

Kávovou sedlinu doporučujeme i v případě, že máte doma kočky. Jistě víte, že často chodí na záchod do záhonů, nebo v nich odpočívají a tím vaše rostliny ničí. I tady zajistíte jednoduchou ochranu před vaším domácím mazlíčkem.

Na celou řadu rostlin a plodin

Kávová sedlina může být univerzálním hnojivem a univerzální ochranou před škůdci. Nutno však dodat také to, že jsou určité plodiny, pro které se hodí nejvíce. Z těch okrasných se jedná o hortenzie, nebo lilie. Pokud jde o různé plodiny, tak se káva hodí na mrkev, ředkvičky, nebo také borůvky.

Pozor ale ne to, že s některými se příliš nemusí. Jedná se třeba o různé druhy plevelů, což je v případě vašeho zahrádkaření dobrá zpráva. Tou špatnou naopak je, že káva se příliš nehodí na rajčata. Tady proto pozor. Máme však na mysli použití na přímo. Když bude předtím v kompostu, rozhodně to nevadí.

Kvalita rozhoduje

Mějte také na paměti, že kvalita jasně rozhoduje a že není káva, jako káva. Čím je káva kvalitnější, tím lepší mohou být její účinky. Dokonce takové, že se lze často obejít i bez celé řady běžných hnojiv. A vy jste chtěli sedlinu vyhazovat.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]