Zakořenění pelargonií pomocí banánu. Jednodušší způsob, jak tuto rostlinu pěstovat neexistuje

Fotografie: Depositphotos

K zakořenění pelargonií vám pomůže jeden banán i se slupkou a jedna plastová láhev. Jednoduchý trik vám přinese první bujné listy i krásné květy do tří měsíců.

Zakořenění pelargonií neboli muškátů nikdy nebylo snazší. Nejjednodušší způsob, jak toho docílíte, je z postranních krátkých výhonků. Popřípadě lze použít i ne příliš měkké stonkové řízky pelargonií. K tomu si připravte ještě jeden banán i se slupkou a za pár týdnů se můžete radovat z první zeleně a květů.

Jak nechat zakořenit pelargonie řízkováním

Nejdříve seřízněte spodní listy řízků, řez nebo střih by měl být proveden šikmo, aby řízek (výhonek), jenž je dočasně bez kořenů, byl schopen přijmout co nejvíce živin. Pak si na malé kousky nakrájejte banán i se slupkou. Každá část by měla být vysoká asi 1,5–2 cm. Řízky pak zapíchněte přímo do banánu, to pomůže kořenům rychle se rozvinout. Brzy se objeví první pupeny.

Fotografie: Freepik

Jakmile řízky v banánu pustí první kořínky, přesuňte je do květináče i s banánem. Pro každý vytvořte samostatný otvor, aby se banán dobře vešel. Vzdálenost mezi jednotlivými řízky by měla být asi 10 cm. Rozřízněte plastovou láhev a přikryjte jí zasazené pelargónie. Vlhkost banánu poskytne kořenovému systému dobrý základ k rozvoji. Jakmile uvidíte bujné listy, láhev odstraňte. Po 3 měsících začne muškát kvést.

Zásady úspěšného pěstování muškátů

Umístění by mělo být dostatečně světlé a prosluněné. Na podzim a v zimě najděte prostor, kde je více chladu a teplota se pohybuje mezi 10 až 15 stupni Celsia. Pokud v létě necháváte muškáty na balkóně, je potřeba rostlinám dopřát dostatek vláhy, v podstatě byste je měli zalévat denně, přestože dokážou vydržet několik dní bez vody.

Fotografie: Depositphotos

Také je pravidelně a vydatně hnojte, a to především v období od konce jara do začátku podzimu. Nejvhodnějším způsobem je zalévat rostliny silně naředěným výluhem z dobrého kompostu. V zimě necháváme muškáty v klidovém režimu, to znamená, že omezíme zalévání i hnojení. Pořád lépe snesou suchou zeminu než přelití.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]