Koupelna je hlavně pro ženy multifunkční místnost, která má velký význam pro celý život. Jedná se o mycí dílnu pro celou rodinu, skladuje se zde špinavé prádlo. Ženy používá koupelnu hlavně pro své zkrášlení a hygienické procedury, jako je barvení vlasů, čištění povrchů nebo praní. V koupelně ukládáme župany, ručníky, arzenál čisticích prostředků.
Koupelna je hlavně místech příjemného odpočinku
Ten, kdo pracuje celý den, si rád večer napustí vanu plné horké vody, společně s relaxační pěnou do koupele. V ideálním případě by se koupelna měla udržovat čistá, voňavá a připravená k použití. Častěji je to ale obráceně – nejčistší místnost v bytě se může stát zdrojem zatuchlého zápachu a má to jediný důvod.
Tím je plíseň, kterou nelze jen tak odstranit. Důsledky, které mohou nastat, pokud se plíseň objeví, mohou být vážné.
Vlhkost v koupelně je velmi škodlivá hlavně pro naše zdraví. Houbové spory mohou být všude, ale množí se pouze ve vlhkém prostředí. Prosperující život této houby může způsobit vážné obtíže, mezi nejnevinnější patří vůně. Mezi důsledky patří například rychlá destrukce stavebních materiálů. Houby a plísně jsou schopné korodovat jakoukoliv strukturu budovy během 1-2 let. Každý rok vás tak mohou čekat opravy, které ale nikam nevedou, když se houba bude dále množit.
Patogenní flóra se dostane do dýchacích cest člověka
Plíseň může způsobit také alergickou reakci:
- Bronchitidu
- Sinusitudu
- Astma
- Těžké plicní léze
Používání doplňků, které mohou být plísní napadeny, může vést k stomatitidě, streptodermu nebo mykóze. Neustálé vdechování odpadních produktů ovlivňuje gastrointestinální trakt člověka a způsobuje průjem, zvracení, také oslabuje imunitní systém.
Pro odstranění problému můžete vyzkoušet různé metody. Nejdříve ale musíte mechanicky vyčistit koupelnu a odstranit veškeré plísně. Použijte rukavice a nejlépe respirátor, vezměte do ruky hadr a můžete začít. Když máte hotovo, čistěte vodou a antiseptiky černou špínu ve všech spárách.
Nezapomeňte také na potrubí a kohoutky, které vyčistěte houbou. Vyčistěte také soklové lišty, švy, police. Po úklidu všechny použité úklidové hadříky a houbičky vyhoďte. Jednou z možností je použít síran měďnatý.
Modrý prášek se používá ve stavebnictví a zahradnictví. Síran si ale dobře poradí také s plísněmi. Roztok naředíme v poměru 1:10 v čisté vodě a aplikujeme na problémová místa – mezi obklady, na spáry zdi a stropu. Roztok je toxický, také si pomozte malých štětcem.
Použít můžete také jedlou sodu a ocet
Z těchto dvou surovin vytvořte pěnivou kapalinu. Nalijte sodu do horké vody, přidejte pět litrů vody a nalijte ocet. Směs můžete použít na všechny povrchy. Je to neškodné řešení, sodu můžete na površích nechat až do dalšího čištění
Další možností je peroxid vodíku. Je to kapalina, která je volně dostupná, a může být použitá k neutralizaci povrchů z plísní. Přípravek má také bělicí účinek, proto z koupelny odneste ručníky, koberce nebo barevné záclony.