Péče o dlažební kostky udělá z chodníku procházku růžovou zahradou. Údržbu si zaslouží třikrát do roka

Fotografie: Pixabay

Věnujte pozornost cestě, po které každý den šlapete. I ona potřebuje pravidelnou péči, aby si udržela svůj vzhled a dlouho vydržela.

Aby dlažební kostky dlouho vydržely v dobrém stavu, je potřeba jim věnovat určitou péči. Sem tam vám na ně totiž kápne olej z auta, dítěti upadne zmrzlina, ve spárách vyraší tráva a klasická „zámkovka“ najednou vypadá jako u začarovaného zámku. Poraďte si s odolnou špínou i plevelem a vykročte spolu se svou dlažbou vstříc čistotě.

Úklid třikrát do roka

Každá cesta by měla projít údržbou přibližně třikrát do roka. Po zimě je nutné dlažební kostky omýt, protože sníh, led a posypová sůl dají zabrat každému materiálu. Během sezóny kostky ošetřete udržovacím úklidem a konečně na podzim je zazimujte. Díky impregnaci bude dlažba v zimě méně trpět a vaše záda rovněž, neboť díky ní půjde snáz odstraňovat i led a sníh.

Na tuto spoustu práce vám ale postačí relativně málo nářadí. Určitě se neobejdete bez rýžáku, koštěte, hadru a kbelíku na vodu. Na jemnější nečistoty, jako je plevel a mech ve spárách, vám dobře poslouží ostřejší nožík nebo špachtle. Skvělým pomocníkem je také vodní pumpa, která tlakem vody zmůže hodně práce. A na ochranu rukou nezapomeňte na rukavice.

Připravte si čisticí prostředky levně doma

Aby se vaše dlažba leskla novotou, nepotřebujete pořizovat drahé čisticí prostředky. Bohatě si vystačíte s těmi připravenými doma. Jako základ je tu jedlá soda, ze které společně s citrónovou šťávou a vodou můžete vytvořit všestranně použitelnou řídkou pastu. Stačí ji nanést a nechat nějakou dobu působit. Poté ji rýžákem řádně „vmasírujte“ do dlažby a opláchněte.

dlažba
Fotografie: Pexels

S mastnými skvrnami by si měla poradit voda s jarem a rýžák. Pokud ne, druhý záchranný bod představuje voda s octem namíchaná v poměru jeden díl vody na dva díly octa. S mechem a plevelem si to budete muset vyříkat ručně a vyrýpat ho ostrým předmětem. Pokud vám na údržbu vaší cesty nezbývá energie nebo čas, pak je tu vždy možnost si ji objednat u profesionálů.

Zdroj: Deccoria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]