Nedostatečná péče o jahodníky po sklizni vede ke slabé úrodě v příštím roce. Nevynechávejte tyto činnosti

Fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Po sklizni jahod vaše práce mezi jahodníky nekončí. Pokud byste nechali záhon tak, jak jste ho v červnu opustili, úroda v příštím roce by mohla být mizivá.

Jestli jste v červnu sklidili bohatou úrodu jahod, tak jste o ně nejspíš dobře pečovali. A možná přispělo trochu i počasí. Ovšem po sklizni vaše starost o jahodníky nekončí. Než stačíte úrodu zkonzumovat, zavařit či zamrazit, uplyne tak 14 dní a pak nastane péče o záhon. Hodně záleží na tom, jak staré jahodníky máte. Jestli pouze jeden rok, odstříhejte od nich pouze nově narostlé šlahouny – mladé výhony. Pokud by je měla hlavní rostlina živit, nezůstal by jí dostatek živných látek.

Odstraňte staré listy

Jahodníky, které jsou starší (dva, tři a čtyři roky), byste měli posekat nebo ostříhat. A to ať jsou jednou plodící, anebo stále plodící. U těch stále plodících potřebujete, aby se k rostlině dostala vláha, slunce, hnojivo, které nyní můžete přidat – na jahody je vhodné hnojivo z droždí, o němž jsme na BydlímeÚtulně psali už v minulosti. Musí vyrazit mladé listy a rostlina se připraví na další kvetení. Pokud byste původní listy neostříhali, budou rostlinu ochuzovat jak o živiny, tak o vláhu a sluneční paprsky. Hodně by narostly a vysály jahodníky tak, že by vám podruhé nezaplodily, píše web DomekIOgrodek.

Pěstujete-li jahody na vyvýšených záhonech nebo v nádobách, musíte vzít nůžky a listy i se stonky odstříhat asi tak sedm centimetrů nad zemí. Tam pak uvidíte zárodky nových listů, takzvané srdíčko. Jestli máte jahodníky na běžném záhonu, můžete vzít kosu nebo srp – a celý lán snadno pokosíte. I po sklizni jahod jednou plodících je důležité, abyste záhonu věnovali patřičnou pozornost. Jen tak budou jahodníky dobře připraveny na další rok.

V červenci startuje na zahrádce „druhé kolo“: Díky výsadbě těchto druhů zeleniny sklidíte bohatou úrodu

Odstříhejte šlahouny a jahodníky přihnojte

Zhruba dva týdny po sklizni je tedy vhodné provést řadu úkonů, které závisí na stáří rostlin. U dvouletých a tříletých jahodníků se – jak už bylo výše popsáno – doporučuje odstranit staré listy, ale s opatrností kolem srdíčka rostliny. U starších jahodníků, tedy ve čtvrtém roce, je vhodné záhon obnovit, protože rostliny již nebudou tak vitální a odolné vůči nemocem a škůdcům. Dále je potřeba odstranit plevel, který rostlinám odebírá živiny i vláhu, radí web iReceptář. A také nakypřete půdu.

Stále plodící jahody znovu vykvetou
Fotografie: Pixabay

Odřezáním šlahounů pomůžete zabránit vyčerpání jahodníků. Z těchto mladých výhonů si můžete připravit nové sazenice na další období. Správné je i posezonní hnojení. Jahodníky jsou vyčerpané, a proto je vhodné, abyste jim dopřáli hnojivo bohaté na fosfor a draslík. Tuto službu může dobře zastat drůbeží trus.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*