Brambory lze pěstovat i doma. Postačí k tomu prostá nákupní taška

Dřív bylo zvykem, že jsme si mnoho ovoce a zeleniny byli schopni vypěstovat sami. Ať už na zahrádkách či balkonech, bylo možné vidět kbelíky a v nich brambory, keříková rajčata, truhlíky s bylinkami, zahradními či lesními jahodami a mnoho dalšího. Vypadá to, že se opět vrací doba větší samostatnosti.

Samozřejmě horší to mají ti, kteří nemají zahrádku ani balkon. Nicméně existují druhy ovoce a zeleniny, které lze pěstovat i doma v bytě. Patří zde i brambory, které jsou jednou z nejoblíbenějších příloh. Jsou levné a připravit se dají na mnoho způsobů. A hlavně, pěstování brambor není až tak náročné.

Brambory lze pěstovat i na malém prostoru. Ať už v sudu, barelu, kyblíku, pytli či v nákupní tašce. Pro pěstování brambor v bytě je vhodná vertikální metoda, která má navíc i tu výhodu, že s každým vysázením hlízy sklidíte až celý kbelík brambor. Mimo to odpadá nános bláta a okopávání. Jediné, co musíte udělat, je vybrat si vhodnou odrůdu brambor, která je určená pro svislé pěstování.

Pěstování brambor v tašce

Použít můžete de facto jakýkoli vak, pytel či nákupní tašku. Důležité je pouze umístění na správném místě. To je takové, kde je dostatek slunečního záření. Výhodou pěstování v brambor v taškách je i to, že vak/taška/pytel udržuje teplo, což prospívá úrodě. Nedrží se v nich stojatá voda a nedochází tak k rozkladným (hnilobným) procesům.

Jak na pěstování

  • Nejdříve si pořiďte pytel, vak nebo velkou nákupní tašku a zároveň si připravte kvalitní půdní směs (klasická půda a humus)

  • Na směs půdy opatrně ukládejte brambory a zasypejte vrstvou hnojiva

  • Umístěte tašku na slunné místo, aby se brambory mohly každý den zahřívat

  • Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, ale substrát musí být vlhký, nikoliv mokrý, aby brambory nezačaly hnít

  • Během růstu přidávejte postupně další substrát, až dosáhnete hranice 5 cm pod ústím pytle

Jestliže chcete mít jistotu, že jste zvolili správný materiál na pěstování, můžete si rovnou objednat speciální textilní květináče určené pro pěstování brambor. Výnos bývá několikanásobný.

Fotografie: Thompson-morgan, Goodshomedesign