Porozumět psům může být občas dost složité, ale jde to. Je jen potřeba znát, co znamenají náznaky jejich chování, a hned víte, co se s nimi děje.
Pokud si pořizujete štěně, měli byste znát alespoň základní náznaky psího chování. Váš mazlíček vám tak může ukazovat, že se mu něco nelíbí, něco není v pořádku, nebo naopak. Možná již máte doma milující štěně, které vám dává najevo lásku tím, že přitiskne hlavu k té vaší, zatímco ho mazlíte a drbete – a to je skutečně roztomilé gesto. Ale pokud váš pes tiskne hlavu ke zdi, ukazuje vám, že něco není v pořádku. Měli byste tak okamžitě zjistit, co se s ním děje.
Důvodem mohou být vážné nemoci
Ze všech neurologických problémů, jež postihují zejména starší psy, jsou mozkové nádory jedny z nejčastějších. Na otázku proč tyto nádory vznikají, však není snadné odpovědět, protože ke vzniku rakoviny přispívá kombinace genetických a environmentálních faktorů. Může to být také cévní mozková příhoda, která nastává, když je průtok krve do části mozku zablokován nebo když céva praskne, což způsobí poškození nervových buněk a jejich drah. Mrtvice způsobují velmi náhlý a závažný nástup příznaků.
Další příčinou může být i zánět v mozku. Zánět se může objevit v membránách obklopujících mozek, v mozku samotném nebo v kombinaci membrán a mozku. Dalším pravděpodobným příznakem zánětu mozku u psů je bolest. Horší z nemocí je hydrocefalus, což je otok mozku způsobený nahromaděním mozkomíšního moku uvnitř lebky v důsledku buď snížené absorpce, nebo nadprodukce. Může být získaná nebo vrozená a určitá plemena jsou k tomu predisponovaná. Další možné příznaky hydrocefalu u psů jsou klenutá lebka, měkká skvrna na hlavě, široce posazené oči nebo pomalý růst.
Je důležité zjistit příčinu co nejdříve
Jestliže se váš pes chová divně, je třeba začít řešit jeho problém co nejdříve, jinak to nemusí přežít. Traumatické zranění mozku nebo jakékoli jiné může u psů potenciálně způsobit tlak na hlavu, ale často nejprve způsobí mnohem závažnější příznaky. Může to být ztráta vědomí, krvácení z očí, ucha nebo čumáku, těžké nebo rychlé dýchání, abnormálně pomalá srdeční frekvence, obtížná regulace tělesné teploty nebo abnormální držení těla.
Dalším velice závažným onemocněním, které může značit právě tlačení hlavy proti zdi, je i infekce nervového systému. Bakteriální, plísňové a virové infekce mohou ovlivnit nervový systém. Tyto infekce se mohou rozšířit parazity, kousnutím hmyzem nebo kontaktem s jinými zvířaty. Další příznaky infekcí nervového systému u psů mohou zahrnovat horečku, letargii, výtok z nosu, gastrointestinální příznaky, jako je průjem a zvracení, a respirační příznaky, jako je kýchání a kašel.
Co dělat v situaci, kdy pes tlačí hlavu proti zdi?
Tlak na hlavu lze řešit pouze zjištěním základní příčiny a následnou léčbou. Pokud vidíte, že váš pes tiskne hlavu ke zdi, neotálejte s vyhledáním odborného posouzení. Pokud je to možné, měli byste navštívit veterináře ještě ten den. Váš veterinář provede kompletní fyzickou prohlídku, včetně vyšetření očí a některých základních testů. Rozhodně budou provedeny krevní testy a řádný rentgen. Pokud po vyhodnocení bude mít veterinář podezření na problém s mozkem, který nebyl vysvětlen při počátečním testování, měli byste být odesláni k veterinárnímu neurologovi.
Rozhodně se nehrňte do zjišťování problému sami a nepodávejte mazlíčkovi žádné pilulky, které někde zakoupíte. Pejskovi by to mohlo přitížit a dost ublížit. Raději urychleně navštivte veterináře, jenž vám určitě rád pomůže s diagnózou a dá vám veškeré informace, které bude třeba vědět. Jistě vám předepíše nějaké léky a potřebnou léčbu, proto nikdy neriskujte neodbornou pomoc.
Zdroj: Sevneurology