Štěkající pes je nepříjemnou součástí domácích sešlostí. Místo hubování je lepší dopřát mu čas

Fotografie: U.S. Air Force Photo by Josh Plueger / Public domain

Pes štěká, protože je to zkrátka pes. Je to jeho zcela základní zvukový projev. Nadměrné štěkání v momentě, kdy k vám přijdou hosté, však může být docela problém.

Co způsobuje, že se pes rozštěká právě na cizí lidi u vás doma? Lze tento potenciální průšvih nějak napravit? Je třeba mít na paměti, že u psa je štěkání formou vyjádření emocí. Jde tedy o prožitek okolní reality, který by nás normálně neměl jakkoli znepokojovat. Při nadměrně frekvenci není na místě zvíře okřikovat. Nadáváte mu za něco, co je jeho součástí. Místo toho analyzujte situaci a zkuste se dopátrat příčiny. Právě to je cesta k tomu, jak ho přílišné štěkání odnaučit.

Sděluje, co cítí

Jedním z případů výskytu je nepochybně klepání na dveře či zvonek. Tady hraje roli teritorialita zvířete. Pes kontroluje a následně také brání vlastní území. Zvonek či klepání představují cizí element, na který reaguje. Může tak vyjadřovat úzkost před cizím prvkem. Neznámá osoba narušuje jeho spořádaný svět, který má jasný obsah i hranice. Stejně tak je pes zvyklý soutěžit. Je proto netrpělivý a vzrušený, protože má dle KobietaInteria potřebu zjistit, kdo je za dveřmi.

Vstoupí-li do domácnosti někdo, koho už zná, vyjadřuje stejným štěkáním radost z opětovného setkání. V případě potřeby však existuje hned několik triků, jak ho tento zvyk odnaučit, ne však ze dne na den. Když čekáte hosty, nedělejte to u dveří. Zvíře vezměte ven, aby se s nimi pozdravilo už tam. Doma tak už nepřijde onen pocit úzkosti, pes bude mít více času si na celou situaci zvyknout. Dobrým způsobem je dát hostům psí pamlsky, takže vzbudí jeho důvěru.

štěkající pes skříň
Fotografie: Pixabay

Univerzální pomocník při uklízení domácnosti jménem droždí: Efektivně vyčistí záchod i koupelnu

Dopřát dostatek času

Když přijde někdo, koho pes vidí poprvé, nechte ho si s ním v klidu „poradit“. Tedy očichat ho a seznámit se s ním svým způsobem. Rozhodně ho nehubujte a neodhánějte ho. Jak upozorňuje Purina, psí štěkání je projevem mnoha pozitiv i negativ. V některých situacích dává perfektní smysl, jindy zarazí. Na Bydlíme Útulně se o něm nezmiňujeme poprvé. Pes totiž může prožívat prostou radost, stejně jako trpět separační úzkostí a dalšími stavy.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]