Probouzející se příroda značí začátek prací na zahradě. Nedočkaví zahradníci se už pouští do přípravy záhonů a vysazování prvních semínek. Takto můžete podpořit jejich růst.
S rostoucími teplotami a prodlužujícími se dny okolní příroda vybízí k přípravě záhonů na další sezónu. V prvních jarních měsících je načase vysadit semínka, aby mohla dostatečně zesílit, než budou přesazena do skleníků nebo venkovních záhonů. Za pár korun si můžete doma vyrobit vlastní unikátní hnojivo, díky němuž budou vaše rostliny rychle růst, a navíc skvěle prospívat. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a užijte si v létě bohatou úrodu.
Použijte hnojivo k oživení záhonů
Začátek jara je ideální dobou pro použití vícesložkových hnojiv na připravené záhony. Obzvlášť v případě, že jste na podzim záhony neošetřili žádnými hnojivy, byste nyní tento krok neměli vynechávat. Dopřejte prázdným záhonům dostatečnou dávku hnojiva a dodejte jim pořádnou dávku potřebných živin. Za dva týdny budete mít záhony připravené k výsadbě vzrostlých sazenic.
Nejlepší doba pro hnojení sazenic
Často kladenou otázkou je, kdy je ta správná chvíle začít mladé sazenice hnojit. Neřiďte se žádnými obecnými doporučeními a sledujte svou výsadbu. Zeminou se nejprve začnou prodírat první lístky. To bývá zpravidla po měsíci od výsevu. Ovšem než samotná semena do připraveného truhlíku vysadíte, můžete do půdy vmíchat dlouhodobě působící hnojivo v podobě banánových slupek nebo vaječných skořápek. Živiny se budou postupně uvolňovat a rostliny z nich mohou dlouhodobě čerpat.
Domácí hnojivo z pečiva
Nemusíte utrácet za drahá hnojiva plná nebezpečné chemie, která může ovlivnit kvalitu a bezpečnost následných plodů. Můžete si jednoduše vyrobit vlastní účinné hnojivo ze surovin ze své kuchyně. K jeho výrobě si připravte jen horkou vodu, zavařovací sklenici o objemu 1 l a 50 g starého usušeného pečiva. Za pár minut připravíte dokonalé hnojivo pro své sazenice, a ještě využijete zbytky starého jídla.
Jak připravit hnojivo ze starého chleba
Zavařovací sklenici nejprve napařte horkou párou a následně do ní vhoďte nadrcené kousky starého tvrdého chleba. Sklenici naplňte chlebem maximálně do poloviny a po okraj ji dolijte horkou vodou. Abyste vodu zbavili některých nechtěných látek, nejprve ji převařte, nechte chvíli vychladnout a teprve poté ji do sklenice nalijte. Otvor sklenice překryjte alobalem nebo potravinářskou fólií a nechte 24 hodin odstát na tmavém a teplém místě. Nakonec směs přeceďte a máte hotovo.
Jak hnojivo z chleba používat
Předtím, než sazenice pohnojíte, dodejte jim dostatek obyčejné čisté vody. Teprve pak připravené hnojivo ze starého chleba nařeďte vodou a nalijte k sazenicím. Ke každé sazenici můžete přilít jednu čajovou lžičku tohoto hnojiva, aniž byste je zbytečně přesytili velkým množstvím těžko stravitelných živin. Hnojivo z pečiva dokáže podpořit správný a zdravý růst kořenového systému rostlin. Silné kořeny pak mohou čerpat dostatek živin z půdy a pravidelně rostlině dodávat všechny potřebné látky.
Zdroj: PoradyInteria