Skořápky vlašských ořechů do koše nepatří. Jejich unikátní složky jsou výjimečným hnojivem pro rostliny

Fotografie: Loyna / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Vlašské ořechy jsou zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Množství živin obsahují nejen plody, ale i skořápky vlašských ořechů. Využijte je v péči o pokojové rostliny.

Vlašské ořechy neodmyslitelně patří na české zahrady. Kromě lahodné chuti jsou ořechy zdrojem zdravých tuků, vitamínu B, zinku, hořčíku či manganu. Jsou zásobárnou energie a mají pozitivní vliv na činnost mozku. Ani skořápky z vlašských ořechů nemusíte vyhazovat. I v nich se totiž nachází spousta prospěšných látek, které ocení vaše pokojové rostliny. Také ony obsahují hořčík, draslík a vápník. Vyrobte z nich účinné hnojivo a současně využijte kuchyňský odpad.

Skořápky z ořechů jsou superhnojivo

Výroba tekutého hnojiva z ořechových skořápek není nijak složitá. Potřebovat budete 20 skořápek z vlašských ořechů, jeden a půl litru vody a dostatečně velký hrnec. Počet ořechů a množství vody můžete upravit, pokud máte hodně rostlin. Skořápky zalijte v hrnci vodou a přiveďte k varu. Poté dvacet minut povařte. Skořápky z vlašských ořechů mezitím uvolní do vody všechny výživné látky. Po vychladnutí obsah hrnce sceďte. Výsledkem bude tekutina hnědé barvy.

Ořechový likér pro rostliny

Získali jste hnědou tekutinu, kterou teď musíte rozředit vodou v poměru 1 : 2. Ideální je dešťovka, ale může být i voda přefiltrovaná a odstátá. Takto vytvořené tekuté hnojivo můžete skladovat v lednici po dobu až jednoho měsíce. Rostliny se doporučuje zalévat tímto roztokem jednou za dva týdny. Postaví na nohy i ty vyčerpané či napadené škůdci. Prospěje skutečně všem pokojovkám, a to včetně sukulentů a kaktusů.

hnojivo ze skořápek
Fotografie: Pexels

Skořápky místo keramzitu

Kromě ingredience pro výrobu hnojiva najdou skořápky z vlašských ořechů ještě jedno šikovné využití. Poslouží jako drenáž pro rostliny v květináčích, například místo keramzitu. Drenáž je důležitá kvůli správnému odtoku vody, který zajistí, že kořeny rostliny nebudou celou dobu ponořené, a nezačnou tak uhnívat. Stačí skořápky nasypat na dno květináče, přisypat zeminu a poté zasadit rostlinu. Potřebné látky k růstu jí můžete dopřát prostřednictvím vyrobeného hnojiva.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]