Pokojové rostliny, které patří k nejlepším čističům vzduchu v domácnosti

Fotografie: Freepik

Současná doba, během níž spousta z nás tráví většinu dne doma, se přímo nabízí ke zútulnění interiérových prostor. A k tomu pomohou pokojové rostliny. Kontakt s přírodou je pak zejména ve velkých častokrát omezen na minimum. Pokud tedy nemůžete do přírody vy, je načase, aby příroda zavítala k vám. Nejlepším způsobem, jak toho docílit, je pořízení pokojových rostlin.

Kromě schopnosti čistit vzduch mají rostliny příznivý vliv i na paměť a koncentraci, přispívají ke kvalitnějšímu spánku, uklidňují a v případě nemoci usnadňují zotavení.

Pozitiva nepřináší pouze samotné rostliny, ale také zemina, v níž jsou zasazeny. V ní se nachází celá řada mikroorganismů, které jsou pro nás prospěšné tím, že stimulují náš mozek, aby produkoval více serotoninu. I proto jsou označovány jako přírodní antidepresiva.

Tchynin jazyk (Sanseviera)

Tato nenáročná rostlina je vhodná do každého domova. Nejen, že produkuje velké množství kyslíku, ale také zbavuje vzduch zdraví ohrožujících látek, které se v něm mohou vyskytovat. I z toho důvodu je tchynin jazyk vhodný pro jedince trpící chronickým onemocněním dýchacích cest.

Na světelné podmínky není tchynin jazyk nijak citlivý, dobře se mu daří jak na místech s velkou koncentrací světla, tak na těch temnějších. Náročný není ani na zalévání, díky čemuž se hodí i pro ty z nás, kteří s pěstováním pokojových rostlin teprve začínají. Je doporučené jej zalévat jednou za dva týdny, v zimním období pouze jedenkrát do měsíce. Pokud přeroste květináč, je možné tchynin jazyk rozdělit na dvě menší rostliny.

Tlustice vejčitá

Tato dřevnatá pokojová rostlina získala popularitu po celém světě zejména díky své nenáročnosti. V Jihoafrické republice, která je jejím přirozeným prostředím, jsou její listy součástí jídelníčku místních kmenů. Na její blahodárné účinky poukazuje i staré čínské učení feng shui. To tlustici vnímá jako strom štěstí, pokroku a bohatství. Radí ji umístit do jihovýchodního rohu místnosti.

Fotografie: Freepik

Silné listy a dřevnatý stonek slouží k zadržování vody, pokud tedy zapomenete tlustici zalít, nic závažného se nestane. Tlustice nejlépe prosperuje na místě s dostatkem rozptýleného světla. Jak zde již bylo zmíněno, není nutné ji zalévat příliš často – v letních měsících ji zalijte tehdy, je-li její zemina vysušená.

V zimním období není častější zálivka nutná vůbec. Tlustici je vhodné každé 2 až 3 roky přesazovat. Zároveň platí, že dospělé rostliny mohou dosahovat výšky více než jednoho metru.

Filodendron skandens

Filodendron je známý svými uklidňujícími účinky. Tato rostlina pocházející z tropických oblastí Jižní Ameriky roste rychlým tempem. Typické jsou její listy ve tvaru srdce, které se hodí zejména do moderních minimalistických prostor.

Této drobné rostlině svědčí dostatek rozptýleného světla. Při vystavení velkému množství slunečního svitu hrozí zežloutnutí listů. Oproti předchozím dvěma rostlinám vyžaduje filodendron pravidelné zalévání a dostatek vlhkosti. Na tu dbejte zejména v období od jara do podzimu. V průběhu zimních měsíců ji zalévejte pouze v případě vyschnutí zeminy.

Abyste podpořili proces fotosyntézy, listy pravidelně otírejte navlhčeným hadříkem. Pro rozmnožení rostliny postačí odříznout její vrchol a vložit jej do vody, kde mu vyrostou kořeny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]