Sazenice rajčat půjdou za 3–4 týdny do země. Jestlipak jste na to již připraveni a vaše rostlinky, které si doma předpěstováváte, jsou zdravé a silné?
Čas letí jako splašený, a teď na jaře hlavně zahrádkářům. Mají totiž nejvíc práce z celého roku. A co nevidět tu bude polovina května, kdy se budou vysazovat do volné půdy teplomilné rostliny, zejména rajčata. Je tedy nejvyšší čas k pořízení sazenic. Ten, kdo sazenice rajčat předpěstovává doma, může jejich vývoj urychlit, avšak musí věnovat pozornost několika klíčovým aspektům pěstování.
Předpěstování sazenic
Jestliže teprve nyní budete vysévat semínka, namočte je do heřmánkového nebo přesličkového nálevu. Tím podpoříte rychlejší vývoj klíčení a následnou odolnost sazenic vůči nemocem. A protože vám do doby výsadby zbývá už jen několik týdnů, musíte pro růst připravit optimální podmínky. Buď dejte truhlík či květináčky se semeny na jižní okenní parapet, anebo do skleníku. Z plastové lahve si připravte malé „skleníčky“. Uřízněte dno a lahev usaďte tam, kde očekáváte sazenici, radí web DomekIOgrodek.
Druhou možností je průhledná fólie natažená přes pěstební nádobu. Vysetá semínka tedy zalijte a přikryjte uvedeným způsobem. Vytvoří se vhodné mikroklima – zajistíte dostatek tepla i vláhu. Teplota ke klíčení by měla být kolem 25 °C. Když se na rostlině vytvoří děložní lístky, můžete teplotu snížit na 20 °C. Jinak by se semenáčky příliš vytahovaly a nestačily by pobrat dostatek živin z půdy. Jakmile se na rostlinách objeví první pravý lístek, plastovou lahev sundejte.
Igelitovou fólii nebo sklo budete muset sundat dřív. A to hned, jakmile semena vyklíčí a začnou se tvořit rostliny. Pod poklopem by se vám rostliny ohnuly a možná i zahnívaly. Lahev s volným otvorem totiž zajistí cirkulaci vzduchu, kdežto fólie nebo sklo nikoliv. Tak na to nezapomeňte. Se zálivkou to nepřehánějte, pokud jsou rostlinky přikryté, stačí občas rosit pomocí rozprašovače. Později zalévejte podle potřeby – substrát má být mírně vlhký, avšak nikoliv přemokřený.
Žluté listy u okurek lze snadno ošetřit díky domácím lékům. Pomůže i jedlá soda a aspirin
Sazenice rajčat na trvalém stanovišti
Až sazenice rajčat budete ve druhé polovině května vysazovat do záhonu nebo do přenosných nádob, zasaďte je poměrně hluboko. Můžete je do výsadbové jamky usadit zešikma, aby byl velký kus stonku v zemině. Na něm se vytvoří mohutný kořenový systém a rostliny budou silné a plodné. Pak sazenice důkladně zalijte, doporučují na webu GardenersWorld. Rajčatům vyhovuje vydatnější jednorázová zálivka. K podpoření růstu můžete využít jakékoliv hnojivo. Třeba domácí přípravek z droždí. Ten obsahuje například fosfor, dusík i draslík.
Nálev z droždí můžete aplikovat 1–2krát měsíčně, avšak začněte nejdříve 2–3 týdny po výsadbě, aby se stačily vytvořit silné kořeny. O tom, že hnojivo z droždí přispěje k bohaté úrodě rajčat, a také jak ho vyrobit, jsme pro vás na BydlímeÚtulně psali už dříve. Kdyby ještě i koncem května hrozilo riziko pozdních mrazíků, sazenice rajčat přikryjte textilií nebo je zabezpečte jiným způsobem. Rostliny v nádobách můžete přenést třeba do garáže, skleníku nebo zahradního domku. Rajčata jsou totiž na pokles teplot velmi citlivá.
Napište komentář