Netradiční využití ovoce a zeleniny při úklidu domácnosti

Že je nutné ovoce jenom jíst? Ukážeme vám, že se může hodit i k jiným věcem. V zájmu zachování zdravého životního stylu a čistého prostředí v domácnosti se čištění povrchů musí provádět pravidelně. Tato činnost je nepostradatelná, ale rozhodně není pro nikoho příjemná. Zejména u skvrn, které se obtížně odstraňují.

Podle odborníků na čištění lze k úklidu domácnosti použít i některé druhy ovoce a zeleniny. Podívejme se na ty nejúčinnější, na které byste neměli nikdy zapomínat.

Kromě nesporných přínosů ovoce a zeleniny, které má pro zdraví, mnoho z jejich druhů můžete využít v jinak. Pamela Spence je bylinkářka a odbornice na profesionální úklid. Domnívá se, že to může znít sice podivně, když máte doma silné chemické čisticí prostředky, ale ovoce a zelenina mohou také fungovat jako skvělé dezinfekční prostředky. Které ovoce a zelenina nahradí čisticí prostředky?

  • Cibule,
  • citron,
  • okurka,
  • grapefruit.

Cibule a okurka

Zelenina je skvělá do salátu, ale využít ji báječně můžete i mimo vaření. Všichni víme, že cibule má mnoho zdravotních výhod. Tato zelenina ale dokáže také eliminovat stopy špíny ze sporáku. Jednoduše stačí ohřát cibuli na mírném ohni, rozkrojit na polovinu a potřít povrch. Díky enzymům, které tato zelenina obsahuje, se můžete snadno zbavit i odolných skvrn.

Fotografie: Pixabay

Salátová okurka je výborná a plná vody. Pro lidský organismus je velmi přínosná. Její slupku ovšem většina lidí nejí a jednoduše ji vyhodíte. Tak to ale vůbec nemusí být. Věděli jste, že ji můžete použít k odstranění čmáranců tužkou ze stěn? A stejně dobře poslouží také v koupelně při mytí zrcadla, které dokáže přímo rozzářit. A přitom jde o část, kterou jinak nezužitkujete.

Všestranný citron

Citron obsahuje kyselinu citronovou, která napomáhá k přirozeně lesklým povrchům. Ve skutečnosti se toto citrusové ovoce běžně používá k přirozenému a komplexnímu čištění domu. Jeho kyselost totiž pomáhá odstraňovat špínu a bělit nejrůznější povrchy. Použít ho můžete na kuchyňskou linku, stejně jako na podlahy nebo povrchy v koupelně. Kromě toho ale můžete využít i několik dalších citrusů, jako:

  • grapefruit (bohatý na vitamín C a antioxidanty, pomáhá čistit a leštit koupelnové dlaždice),
  • limetka (ideální pro údržbu mikrovlnné trouby, ničí nečistoty a choroboplodné zárodky).
Fotografie: Pixabay

Ořechy a tymián

Obě tyto suroviny jsou docela překvapivé. Z ořechů lze vyrobit jemně vonící olej, která má hned několik výhod. Tento olej vám umožní efektivně vyčistit dřevěný nábytek a přímo ho rozzářit.

Kromě toho je ořechový olej na rozdíl od dřevěných vosků ekologický a mnohem účinnější. Nenechte se tedy připravit o peníze během údržby vašeho dřevěného nábytku.

Fotografie: Pixabay

Tymián je považován za přírodní dezinfekční prostředek, který dokáže bojovat proti patogenům, které mohou napadat váš domov. Můžete tedy smíchat tymián a alkohol a dát směs do lahve s rozprašovačem. Když do něj přidáte i citronovou kůru, stane se dokonalým dezinfekčním prostředkem. Používat ji můžete k čištění všech povrchů v domácnosti.

Rebarbora a banány

Máte rezavé hrnce a myslíte, že je musíte vyhodit? Ani náhodou. Jen do nich dejte na několik minut vařit rebarboru a poté je umyjte, jako vždycky. Rebarbora skvěle odstraní stopy rzi. Kyselina šťavelová z rebarbory se uvolní do vody a zanechá nádobí krásně čisté a lesklé.

Banány jsou dalším ovocem, které vám při úklidu pomůže a má ho doma prakticky každý. Vnitřky banánových slupek jsou skvělé k čištění pokojových rostlin. Banánová slupka dokáže odstranit prach, který se na rostlinách usazuje a zároveň jim poskytuje bohatou výživu. Než sáhnete po chemickém přípravku, tak se jako první podívejte do vlastní spíže a uvidíte, že možná na finančně náročný nákup chemických čistidel vůbec nemusíte chodit, protože máte vše potřebné doma.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]