K bohaté úrodě rajčat pomůže efektivní hnojivo, jehož hlavní složkou je droždí

Fotografie: Depositphotos

Rajčata budete vysazovat ve druhé polovině května. Půdu pro ně však připravte již nyní. Musí být kyprá a plná živin.

Jaro je v plném rozpuku a zanedlouho tu bude půlka května. To nastane čas k výsadbě sazenic rajčat, okurek, lilků, cuket a dalších teplomilných plodin. Půdu pro tyto rostliny si však připravte už nyní v dubnu. Dobře zkypřená a živinami obohacená zemina vám přinese bohatou úrodu.

Jak připravit záhony pro rajčata

Někdo pěstuje rajčata přímo v záhonu, jiní dávají přednost pěstování v nádobách. V každém případě musí být zemina kyprá a plná živných látek. Rajčata jich totiž během svého vegetačního období spotřebují opravdu hodně, uvádí se na webu DomekIOgrodek. Pokud půdu dobře nepřipravíte, a ještě ke všemu bude chudá na živiny, budete úrodou velmi zklamaní.

Půdu proryjte a zapravte do ní buď dobře vyzrálý kompost, nebo uleželý hnůj. Další možností je promísení zahradní zeminy s univerzálním zahradnickým substrátem obohaceným hnojivem na několik týdnů nebo se substrátem určeným přímo pro pěstování zeleniny. Za následujících 5–6 týdnů se zemina s kompostem nebo chlévskou mrvou dobře propojí a vy můžete po 15. květnu vysazovat rajčata. O jiných možnostech hnojení jsme na BydlímeÚtulně již také psali. Například jak vyrobit domácí organické hnojivo pro sazenice.

Domácí hnojivo připraví silné a zdravé sazenice. Ideální podmínky zajistí lógr a bílé fazole

Hnojivo z droždí

Chlévská mrva nebo kompost nejsou však jediným řešením. Někdo obohacuje půdu B-komplexem, někdo mlékem; další zahrádkáři využívají průmyslově připravená hnojiva. Jiní používají jako výživu pro rajčata a další rostliny hnojivo z droždí, jak uvádí web JustLongHealth. Droždí doprovází lidstvo od nepaměti. Je plné vitamínů B, C a D, peptidů, aminokyselin a mikroprvků, jako je fosfor, selen, železo, oxid křemičitý a trojmocný chrom.

Fotografie: Depositphotos

Droždí však jako hnojivo nepůsobí přímo. Kvasinky přimějí půdní mikroorganismy a další složky půdy k rychlejšímu rozkladu, a tím je rostlinám zpřístupní jako výživu. Zkrátka droždí pomáhá rostlinám absorbovat cenné živiny z půdy. Hnojivo z droždí podporuje růst a vývoj sazenic a následně i plodů. Můžete je přidávat do závlahy, anebo i přímo do půdy. Pro dosažení optimálních výsledků přihnojujte rajčata každých 14 dní.

Fermentované hnojivo z droždí

Budete potřebovat 100 g čerstvého droždí, 200 ml cukru, 5 litrů teplé vody. Droždí rozdrobte a smíchejte s cukrem. Vložte do kbelíku a doplňte vodou. Nechte týden kvasit. Výsledný roztok použijte k zalévání rostlin v poměru s vodou 1 : 10.

Nefermentované hnojivo z droždí

Připravte si 40 g čerstvého droždí a 5 litrů vlažné vody. Nejdříve rozdrobte droždí a smíchejte ho s trochou vody, aby vznikla hladká hmota. Směs doplňte zbylou vodou. Nechte hodinu odpočívat. Ihned poté můžete zalévat své rostliny.

Hnojivo ze sušeného droždí

V 10 litrech vlažné vody rozmíchejte 1 balíček sušeného droždí a 2 polévkové lžíce cukru. Vzniklou tekutinu nechte hodinu odležet a pak ji můžete rovnou použít k zálivce.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*