Připravte trvalky k přezimování a zajistěte jim ochranu, kterou skutečně potřebují

Fotografie: Pxhere

Máte na zahradě trvalky? S nástupem chladného počasí byste se měli ubezpečit, že mají na vaší zahradě spolehlivý úkryt před mrazem a že jim nic nechybí.

Je potřeba zajistit jim dostatečnou pokrývku, která je ochrání nejen před zimou, ale také před větrem, vlhkostí a dalšími nepříznivými vlivy počasí.

Speciální krycí materiál

Vhodný krycí materiál by měl být lehký, prodyšný, měl by dostatečně chránit kořeny i výhonky před větrem a mrazem. Nemusí se jednat jen o látku, skvělé krytí mohou zajistit třeba i smrkové větve. V zahradnictví se prodávají speciální látky, které jsou pro pokrytí květin určeny, takže pokud chcete mít jistotu, že to uděláte správně, spolehněte se na toto řešení.

Nedoporučuje se zakrývat květiny příliš brzy, jelikož tak by se snadno mohly stát přecitlivělé na chlad. Může také dojít k tomu, že růst rostlin bude utlumen. Pokud jste sázeli letos nové rostliny, raději jim dopřejte přikrývku z chvojí nebo popadaného listí, aby nedošlo k polámání jemných výhonků.

Ještě před tím, než trvalky zakryjete, ujistěte se, že máte dostatečně prokypřenou půdu a na vrch jste dali dostatek dobře uleželého kompostu. Nezapomeňte také na to, že je dobré odříznout listy a drobné výhonky, aby si rostlina mohla přes zimu snadno odpočinout.

Nebojte se zakrývat i vyšší keře

Vaši péči nepotřebují jen drobné rostlinky. Ochranu před mrazem si zaslouží také vyšší keře. Pro ně můžete vyrobit jehlanový přístřešek s pomocí pár latěk, které stlučete k sobě, abyste utvořili malý přístřešek a přes něj přetáhnete vhodnou tkaninu.

Probouzení na jaře

Na jaře je třeba přistupovat k postupnému sundávání krytí obezřetně. Rostliny totiž potřebují čas, aby se přizpůsobily teplotním změnám. Za slunečného a klidného počasí můžete k odkrývaní přistoupit hned v polovině nebo na konci března a to tak, že zkraje poodkryjete jednu stranu plachty a necháte rostliny větrat. Takto je ale nikdy nenechávejte přes noc, jelikož teplota může velmi rapidně poklesnout a mohlo by dojít ke spálení rostliny mrazem.

V oblastech, kde převládá chladné větrné počasí, se doporučuje zpočátku větrat maximálně 15 minut. Jakmile venku bývá přes den konstantní teplota přesahující 15 stupňů, je možné krytí odstranit.

Na noc byste ale stále měli být obezřetní a pokud to bude vypadat na mrazivou noc, raději je opět přikryjte. První hnojení by mělo být provedeno, jakmile začnou na větvích rašit první jarní pupeny.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]