Postupy pro snadný a rychlý jarní úklid

Pro většinu lidí není jaro spojené pouze s hezkým počasím, ale také s tím, že nás čeká jarní úklid. Dnes jsme pro vás proto připravili několik rád a tipů, s jejichž pomocí si můžete tento úklid zjednodušit a zefektivnit tak, abyste měli čas také sami pro sebe.

Nejen okna, ale také žaluzie

Jednou z činností, kterou máme s jarním úklidem všichni spojenou, je především mytí oken. Kromě toho bychom ale v souvislosti s čištěním oken neměli zapomenout ani na žaluzie či rolety. Po zimě je totiž velmi často na lamelách žaluzií poměrně velká vrstva prachu. Nejlepším řešením je jejich otření vlhkým hadříkem a následné ošetření antistatickým čisticím prostředkem, který zabrání dalšímu usazování prachu.

Jak na zrcadla

Při čištění koupelny se vám zcela jistě bude hodit trik na důkladné a snadné vyčištění zrcadla. Mnoho lidí k čištění zrcadel používá jednorázové papírové ubrousky a utěrky. Ty ale nejsou příliš vhodné, protože na povrchu zanechávají drobné částečky. Mnohem vhodnější je k čištění zrcadel, ale i jiných skleněných povrchů, používat papírové filtry.

Jak odstranit napečené usazeniny z trouby

Čistění trouby je často jednou z nejméně oblíbených domácích prací. Usnadnit vám tuto činnost může pasta, kterou si připravíte smícháním půl hrnku jedlé sody se stejným množstvím vody. Tuto pastu poté naneste do předehřáté trouby a nechte působit několik hodin, v případě více znečištěné trouby i přes noc. Následně vnitřek trouby s pastou postříkejte octem. Jedlá soda s octem bude reagovat a vytvoří pěnu, kterou pak hadříkem jednoduše setřete i se všemi nečistotami.

Ocet na podlahu? Ano i ne

Pokud toužíte po čisté a zároveň vydezinfikované podlaze, není nic snazšího než použití malého množství octa. Je třeba ale velké obezřetnosti, neboť kyseliny, které ocet obsahuje, mohou postupem doby poškodit polyuretanové povrchy podlah. Z tohoto důvodu, pokud chcete ocet používat, používejte opravdu jen velmi malé množství zředěného octa a vždy ho nejprve vyzkoušejte na malém prostoru.

Pokud nechcete riskovat, použijte raději roztok jemného mýdla a vody. Ocet se vám ale velmi dobře hodí v případě, že potřebujete odstranit nepříjemný zápach, například z ledničky či kuchyňských skříněk. Stačí jejich vnitřky umýt zředěným octem a veškerý nepříjemný zápach zmizí. V neposlední řadě je ocet vyhlášený svými skvělými schopnostmi odstranit vodní kámen. Je tak výborným pomocníkem na odstranění vodního kamene nejen z rychlovarné konvice či kávovaru, ale i koupelnových baterií či obkladů.

Univerzální prostředek na všechno

K rychlému a základními vyčištění nejrůznějších povrchů ve vaší domácnosti, ať již v kuchyni, v koupelně nebo obýváku, si lze velmi jednoduše vyrobit vlastní čisticí prostředek. Budete na něj potřebovat pouze vodu a malé množství saponátu na nádobí, které spolu smícháte v lahvičce s rozprašovačem.

Koupelnové předložky

Pokud jde o koupelnu, dalším problematickým místem bývá také koupelnová rohož či předložka. Často na ní bývají nejrůznější nečistoty a také vlasy. Mnohem lepší a účinnější než její vysávání představuje vyprání v pračce.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]