Stop žloutnutí listů u rostlin: I zdánlivě mrtvé pokojovce je možné vrátit život

Fotografie: Depositphotos

Aby vám pokojové rostliny prospívaly, je potřeba dopřát jim důslednou péči. Jedině s dostatečnou výživou mohou být vaše rostliny dokonalou dekorací i milými společnicemi.

I přes vaši snahu a pravidelnou péči se může stát, že listy vaší pokojové rostliny začnou žloutnout. V tuto chvíli byste měli obzvlášť zpozornět, protože rostlina tímto projevem volá o pomoc a je jen na vás, zda se vám podaří ji zachránit. Příčin žloutnutí listů může být několik. Sami byste měli vypozorovat, co vaší pokojovce nejvíce svědčí a jakými kroky můžete podmínky k růstu vylepšit.

Proč listy pokojových rostlin žloutnou

I přes to, že svou rostlinu pravidelně zaléváte, dopřáváte jí dostatek světla nebo naopak dbáte na to, aby jí ostré světlo neublížilo, existuje několik dalších příčin, proč začnou listy pokojových rostlin po čase žloutnout. Pokud budete včas jednat, můžete svou rostlinu rychle zachránit.

Špatné zavlažování nebo zadržování vody

Nejčastější příčinou, proč listy pokojvky začnou žloutnout, je problém s vodou. Příliš velké nebo naopak příliš malé množství vody jí ubližuje. Pokud voda nemá z půdy kam odtékat, kořeny nemají dostatek kyslíku, a v důsledku toho nemohou rostlinu správně vyživovat. Totéž platí i v případě, že rostlinu špatně zaléváte. Abyste problémům s vodou předešli, zasaďte ji do dobře propustné zeminy a do květináčů s drenážními otvory.

Poškození kořenů

Že jsou kořeny pokojovky poškozené, se také projevuje zežloutnutím listů. Abyste ověřili jejich zdravotní stav, opatrně rostlinu vytáhněte z květináče. Zahnívající kořeny jsou tmavé a vydávají nepříjemný zápach. Pokud naleznete některé kořeny zhutnělé, jednoduše je odstraňte a přesaďte rostlinu do vhodnějšího a většího květináče s provzdušněnou půdou.

Fotografie: Pixabay

Nedostatek potřebných živin

Živiny navíc pokojová rostlina získává jedině díky pravidelnému hnojení. Pokud není dusík do půdy pravidelně doplňován, její listy mohou zežloutnout nebo vyblednout. Podle postupu zbarvování listů můžete rozpoznat, která složka vaší pokojové rostlině chybí. Nedostatek dusíku poznáte podle celkového žloutnutí listů. Nejprve zežloutnou starší listy, pak i mladší. Nedostatek draslíku se zase projevuje jenom zežloutnutím okrajů, jež brzy zhnědnou.

Pokud rostlině chybí hořčík, na listech se objeví žluté skvrny mezi žilkami. List následně žloutne směrem ven a okraje zežloutnou jako poslední. Nedostatek železa se rovněž projevuje žlutými fleky mezi žilkami listů, ale nejprve se toto postižení objeví na mladých listech rostliny. Příznaky chybějící síry také začínají u nejmladších listů, které žloutnou po celé délce.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]