Zjistěte, proč listy vašich rostlin začaly žloutnout. Může to být z několika důvodů, které se musí okamžitě řešit

Fotografie: Depositphotos

Každý člověk se někdy cítí nemocný. A to stejné platí i u rostlin, také ony někdy nemají svůj den. Jenže na rostlinách to bohužel většinou nejde na první pohled poznat.

Jedním z nejběžnějších příznaků onemocnění rostlin je, že se začnou objevovat žluté skvrny na listech, a ty nakonec úplně zežloutnou. Když uvidíte, že listy žloutnou, je třeba co nejdříve zjistit důvod, proč se to děje. Mezi příčiny žloutnutí listů patří nesprávné podmínky, škůdci nebo choroby, a dokonce i květináč, ve kterém rostlina roste.

Běžné důvody, proč rostlinám žloutnou listy

Existuje opravdu hodně faktorů, které ovlivňují růst rostlin. Rostliny jsou citlivé na změny teplot, různé chemikálie a přebytečné živiny, vyžadují specifické složení půdy a úrovně pH, mají různé potřeby světla, bývají kořistí některých škůdců a existuje ještě mnoho dalšího, co ovlivňuje jejich zdraví. Žloutnutí listů může být známkou jakéhokoliv z těchto faktorů. Rostliny totiž na rozdíl od lidí nemají obličej, takže vám nemohou jednoduše ukázat, jak se cítí.

Fotografie: Unsplash

Žloutnutí listů na rostlinách může být známkou nedostatečného nebo naopak příliš častého zalévání nebo hnojení. To může ovlivnit jejich růst a výkonnost. Vaše rostlina může být také umístěna moc na světle, kde se pálí, nebo moc ve tmě, kde bledne, protože nemůže správně dělat fotosyntézu.

Listy rostlin mohou být žluté také od škůdců nebo nemocí

Určit příčinu toho, proč jsou listy zažloutlé, může být docela oříšek. Asi první věc, která vás napadne, jsou škůdci a nemoci. Hmyz útočí na rostliny zevnitř i zvenku. Patří sem mšice, roztoči, můry nebo molice. Většina tohoto hmyzu je pouhým okem neviditelná. Lze je ale identifikovat podle reakce rostliny. Hmyz totiž okrádá rostlinu o mízu, což je něco jako krev rostliny. Listy začnou žloutnout a časem mohou začít schnout a opadávat.

Fotografie: Unsplash

Teď už víte, že existuje mnoho příčin žloutnutí rostlin. Nejlepší bude, když si nastudujete, co určitá rostlina potřebuje, abyste se mohli vyhnout různým problémům. Chce to trošku trpělivosti, ale za tu krásu rozkvetlých květin to podle nás stojí.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]