Sražené oblečení padne spíše tak do koše. Nechtěné deformaci zamezí obyčejný tenisový míček

Fotografie: Bluescan sv.wiki / Public domain

Vaše oblečení se při vložení do sušičky pokaždé trochu srazí. Věřte nám, že rozhodně nejste sami, koho tento problém trápí. Existuje ovšem řešení, které však může znít dost bláznivě.

Srážení prádla během sušení má celkem jasný důvod – je to kvůli vznikajícímu teplu a suchu, které oblečení obklopuje. Obecně je citlivější oblečení z přírodních vláken, tedy vlny a bavlny. Například s džíny teplota téměř nehne. I syntetická vlákna se mohou srazit, dochází k tomu však v mnohem menší míře než u jiných kusů. Abyste tomuto neduhu předešli, je v první řadě třeba nastavení stroje na správnou teplotu i celkový čas sušení.

Jaký zvolit program nejen pro sušičku?

Klíčem k maximálnímu vytěžení možností sušičky je volba správného programu. A to jak pro ni, tak pro pračku. Obecně platí, že pro bavlněné nebo vlněné oděvy je nejlepší program „na jemno“. Látka se v něm zahřívá při nízké teplotě a odstřeďuje při nízkých otáčkách. Program pračky musí být aspoň trochu v symbióze. Podle pokynů výrobce tedy najděte ideální program a hlavně se vyvarujte přílišné vlhkosti v prádle. To zkrátí i dobu cyklu.

Použití tenisových míčků v sušičce

Toto zní jako něco, co udělají spíše děti, a stroj tak rozbijí. Jde však zatím o nejlepší způsob prevence sražení prádla. Díky několika tenisákům v sušičce se prádlo více pohybuje a také natahuje. Tím míčky zabraňují jeho zmačkání. Mokré oblečení tak účinně oddělí a výsledek bude mnohem lepší. Pravda, pohyby bubnu budou kvůli těmto objektům hlučnější. Je to ovšem poměrně malá cena za to, že se vyhnete mnoha dalším nesnázím.

Jak napravit sražený bavlněný oděv?

Sražené oblečení dokáže lidi pěkně nadzvednout ze židlí. Výsledkem je pak jen hromada věcí, které ztratily tvar i užitek. Nicméně i tento problém se dá zvrátit a stačí vám k tomu normální kondicionér. To, co poskytuje vlasům (pružnost a lepší rozčesávání), lze totiž aplikovat i na oblečení a se stejným výsledkem. Budete potřebovat kondicionér (tři velké lžíce na litr vody), sušák na prádlo a několik froté ručníků.

prádelna
Fotografie: Pixabay

Kondicionér rozpusťte ve vodě. Do roztoku namočte postižené oblečení a nechte ho působit asi 2 hodiny. Průběžně ho občas promněte rukama, abyste protáhli vlákna. K sušení pak nepoužívejte sušičku, ale froté ručníky, které vodu pohltí. Prádlo tedy rozložte na suchý ručník a během usychání ho ještě několikrát natáhněte. Jakmile je suché, je také v původním stavu.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]