Převratné způsoby čištění digestoře. Zbavte se tuku a nečistot snadno a rychle. Opět bude odsávat jako nová

Fotografie: Freepik

Na odsávači par se v průběhu času hromadí mastná vrstva nečistot a prachu. Nejenže to nevypadá pěkně, může to ventilovat výpary do vašeho interiéru. Čištění odsávače par je proto velmi důležité.

Čištění odsávače par je jedním z nejtěžších úkolů při uklízení. Je dobré, když se tomuto čištění budete věnovat pravidelně (aspoň jednou týdně), než abyste nárazově odstraňovali velký nános tuku a nečistot. Existují však osvědčené způsoby, jak se zbavit nečistot a mastnoty z digestoře bez zbytečného úsilí. Pomůže nám v tom ocet, jedlá soda, čisticí prostředek nebo dokonce olivový olej. Jak na to?

Fotografie: Freepik

Prostředek na mytí nádobí

Tento prostředek je asi nejdostupnější, protože je přítomný v každé domácnosti. Prostředek na mytí nádobí můžete na očistu odsavače par použít ideálně jednou za týden. Namočte hadřík do vody s tímto prostředkem a otřete odepnutou mřížku filtru odsavače par.

Pokud je nános tuku silný, můžete nechat filtr namočený klidně i na 30 minut v horké vodě s mycím prostředkem. Poté jej teprve začněte otírat hadříkem. Nakonec jej opláchněte pod vodou a osušte.

Soda

Pokud je mřížka filtru mnohem špinavější a má silnou vrstvu mastných zbytků, stojí za to ji vyčistit pomocí sody. Ve velkém hrnci vařte velké množství vody a přidejte ¾ sklenice jedlé sody. Filtr ponoříme do směsi a necháme půl hodiny působit. Nakonec jej očistěte kartáčem a opláchněte silným proudem vody (například ze sprchy).

Fotografie: Freepik

Olivový olej

Překvapivou metodou, která opravdu funguje, je čištění odsavače par olivovým olejem! Tuk je nejjednodušší způsob, jak odstranit tuk. K tomuto účelu stačí nanést na houbu nebo hadřík trochu olivového oleje a přetřít jim filtr. Poté povrchy očistěte ještě hadříkem namočeným v teplé vodě. Nakonec tato místa otřete hrubou stranou houby a zbývající nečistoty odstraňte papírovým ručníkem. Váš odsavač par bude zářit čistotou.

Ocet

Ocet lze také použít k čištění odsavače par. Smícháme jej s vodou v poměru 1:1 a nalijeme roztok do lahve s rozprašovačem. Nastříkáme na filtrační mřížku a další prvky digestoře a necháme 10 – 15 minut působit. Po této době znečištěná místa očistíme hadříkem nebo houbičkou a v případě potřeby je znovu postříkáme směsí octa. Nakonec vyleštěte měkkým hadříkem. Chcete-li se zbavit octového zápachu, můžete na závěr přetřít vodou s prostředkem na mytí nádobí.