Údržba pračky je klíčem k dlouhé výdrži. Kdo sáhne po octu nebo jedlé sodě, má vyhráno

Fotografie: Depositphotos

Asi nejužitečnějším spotřebičem v domácnosti je pračka. O tu je ale nutné správně pečovat, aby dlouho vydržela. O to se postará ocet.

Pračka je spotřebič, který je vskutku nenahraditelný. Snad každý miluje vůni čerstvě vypraného prádla. O pračku je ale nutné se pravidelně starat, stejně jako i o jiné spotřebiče, aby se prodloužila její životnost. Pokud tuto proceduru jednoduše vypustíte, počítejte také s tím, že časem rozhodně prádlo nebude oslňovat svěží vůní, ale naopak zatuchlinou. Na vině jsou plísně a bakterie, které se zde usazují. Vlhké prostředí pračky je pro vznik plísní úplným rájem. Stačí přitom použít ocet a zabráníte tomu raz dva.

Ocet je levný a účinný

V několika posledních letech se rozmohlo používání ekologických čisticích prostředků. Spousta lidí si je nemůže vynachválit a vystačí si s octem, jedlou sodou, citronem a esenciálními oleji. Ostatně proti tomuto přístupu se dá těžko něco namítat. Tyto ingredience opravdu plně nahradí veškeré chemické preparáty, jsou také šetrnější pro životní prostředí, a navíc chráníte i svou kůži před vznikem kožních onemocnění.

A co se pračky týče, zde má oblíbený ocet hned několik využití. Změkčuje tkaniny a nahradí tak hravě aviváž, jak informuje web Zinoti. Pokud ovšem prádlo nevoní dle vašich představ, můžete přidat i několik kapek kvalitního esenciálního oleje, který prádlo provoní. Další možností je vyrobit si aviváž z obyčejných surovin, jak jsme na BydlímeÚtulně radili. I tato varianta obsahuje ocet.

Ekologické čištění pračky

Abyste zabránili vzniku bakterií a plísní, kterým se v pračce nesmírně daří, je nutné dodržovat několik zásad, které jsme již na BydlímeÚtulně zmiňovali. Pračku nechte po dokončení programu a vytáhnutí prádla otevřenou, aby se vlhkost nesrážela uvnitř. Jednou za čas je ale velmi dobré udělat generální čištění celé pračky, kdy ji umyjete zevnitř i zvenčí.

Jablečný ocet
Fotografie: Piqsels

Nalijte 2 šálky octa přímo do bubnu prázdné pračky a spusťte program o co nejvyšší teplotě. Ještě předtím je vhodné umýt i přihrádku na dávkovač pracího prostředku, která také bývá často zanesená a znečištěná. Do přihrádky můžete také přidat trochu octa, případně jedlé sody, která výborně pohlcuje nepříjemné pachy.

Sušení prádla na žebrech radiátoru se může ukázat jako drahá chyba. Oblečení to nepotěší

Už žádné skvrny na oblíbeném oblečení

Ocet funguje jako přírodní bělidlo a hodí se tak na bělení prádla, jehož barvy zešedly či zežloutly. Stejně tak je ale efektivním a levným prostředkem na odstranění skvrn na oblečení, říká web iReceptář. Je-li skvrna opravdu zažraná v tkanině nebo chcete-li odstranit nelibě vypadající zažloutlé skvrny od potu či antiperspirantu, je na to ocet ideální. Oblečení namočte přes noc do lázně teplé vody a octa a další den vyperte na oblíbený prací program.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]